• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

Çin’in Uzay Aracı Ay’a Başarıyla İniş Yaptı

Çin Ulusal Uzay İdaresi, Çin’in Chang’e-5 uzay aracının Ay’ın yüzeyine başarıyla indiğini açıkladı.

Çin Ulusal Uzay İdaresi, Çin’in uzay programı kapsamında Ay’a gönderilen Chang’e-5 insansız uzay aracının Ay yüzeyine başarıyla iniş yaptığını duyurdu.

Çin, 2022 yılına kadar mürettebatlı bir uzay istasyonuna sahip olma ve sonunda Ay’a insan gönderme umuduyla, askeri amaçlı uzay programına milyarlarca dolar harcadı.

Üçüncü ülke olacak

Uzay programının Ay’ın kökeni, oluşumu ve yüzeyindeki volkanik aktivite hakkında bilgi edinmesine yardımcı olmak için ay kayalarını incelemeyi amaçladığı ifade edildi.

23 gün sürmesi planlanan misyon başarıyla tamamlanırsa Çin, ABD ve Sovyetler Birliği’nden sonra Ay’dan Dünya’ya örnek getiren üçüncü ülke olacak.

Aralık ayı ortasında Dünya’ya inmesi planlanıyor

Keşif aracı, Ay’da yüzeyin yaklaşık 2 metre altından mekanik bir kol yardımıyla 2 kilogram ağırlığında taş ve toprak örnekleri alacak.

Chang’e-5, görevini sorunsuz tamamlanması durumunda havalanma modülüyle Ay’dan ayrılarak Dünya’ya doğru yola çıkacak ve Aralık ayı ortasında Çin’in İç Moğolistan Özerk Bölgesi’ne iniş yapacak.

Yeni Ay görevleri yolda

Çin Ulusal Uzay İdaresi (CNSA), 2023-2024 yıllarında yeni bir Ay görevine daha başlayacağını duyurdu. Kurum ayrıca, Ay’a ve toprak örnekleri toplamak üzere Chang’e-6 aracının ve Ay’ın güney kutbunda keşif yapmak üzere Chang’e-7görevlerinin planlandığını bildirdi.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN