• Dolar Alış 31.2627TL
  • Dolar Satış 31.1379TL
  • Euro Alış 33.8802TL
  • Euro Satış 33.7450TL

Çin’in Rusya Sınırı İle İmtihanı

Çin’in Rusya ile olan kuzeydoğu sınırı, %90’dan fazlasının yurt dışından gelmesiyle birlikte günlük vakaların yaklaşık altı hafta içindeki en yüksek seviyeye ulaşmasına ve koronavirüs salgınının yeniden canlanmasına karşı mücadelede cephe haline geldi.

Hastalığın yurtiçinde yayılımını büyük ölçüde önleyen Çin’de, ekonomisini tekrar yoluna sokmaya çalışırken ithal vakalardaki artışın ikinci bir KOVID-19 dalgasına yol açabileceğine dair endişeler boy gösterdi.

Çin’de Pazar günü raporlanan 108 yeni vaka ile önceki güne göre 99 artış yaşanıp, 5 Mart’tan bu yana en yüksek günlük vaka sayısına ulaşıldı.

İthal vakalar rekor sayıyla 98’ini oluştururken bu sayının yarısı, Heilongjiang eyaletindeki sınır kapılarıyla Çin’e dönüş yapan, Vladivostok şehrine ev sahipliği yapan Rusya’nın Uzak Doğu Federal Bölgesi’nden dönen Çinli vatandaşları içeriyordu.

Çin’deki teyit edilmiş vakaların toplam sayısı pazar günü itibariyle 82.160’a ulaştı. 12 Şubat’ta salgının ilk dalgası 15.000’den fazla yeni vaka ile rekor seviyeyi görmüştü.

Bu duruma karşılık Çin’in Rusya sınırındaki şehirleri ülkeler arası geçişte daha sıkı güvenlik protokolleri uygulayıp, karantina prosedürlerini katılaştırmaya başladı.

Heilongjiang’ın başkenti Suifenhe ve Harbin, yurt dışından gelen tüm varışlar için 28 günlük karantinaya alımın yanısıra  nükleik asit ve antikor testlerini zorunlu kılıyor.

Şanghay’da yetkililer, 10 Nisan’da Moskova’dan Aeroflot uçağı SU208 ile gelen 60 kişinin koronavirüs bulunduğunu belirttiler.

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN