• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL

Çin’de İkinci Dalga Paniği

Koronavirüs salgınının ilk ortaya çıktığı şehir olan Wuhan’da iki ay süren tecrit geçtiğimiz çarşamba günü sonra ermişti, ancak kuzeyde bir  kasabada insanların hareketlerinin kısıtlanması enfeksiyonun ikinci dalgasının geldiği şüphelerini ortaya çıkardı.

Çin, Ocak ayının sonunda 11 milyon kişinin yaşadığı Wuhan’ı virüsün yayılmasını önlemek adına mühürlemişti. Resmi rakamlara göre, Wuhan’da 50.000’den fazla kişi virüse yakaladı ve 2.500’den fazla insan öldü, bu rakam Çin’deki tüm ölümlerin yaklaşık %80’iydi.

Virüs o zamandan beri dünya genelinde 1.4 milyondan fazla insana yayılırken ve 82.000 kişinin hayatını kaybetmesine neden olup küresel bir pandemi haline geldi ve dünya çapında hükümetler yayılmasını dizginlemek için kapsamlı tecritler uyguladı.

Hubei eyaletinin başkentinde son 21 gün içinde sadece üç yeni teyit edilmiş vaka ve son iki haftada sadece iki yeni enfeksiyon bildirildiği için Wuhan’daki kısıtlamalar son günlerde hafiflemişti.

Ancak insanların şehirden ayrılmasına rağmen kuzeydeki sınırını paylaşan Heilongjiang bölgesine Rusya’dan gelen yolcular nedeniyle vaka sayısı bir günde 25’e yükseldi.

Heilongjiang’daki Suifenhe Şehri’nde çarşamba günü, Wuhan’a benzer bir şekilde vatandaşlara çeşitli kısıtlamalar getirildi.

Hane sakinlerinin evlerinde kalması gerektiği ve her aileden bir kişinin üç günde bir olmak üzere erzak ihtiyaçlarını karşılamak için evlerinden dışarı çıkabileceği devlet kanallarında duyruldu.

Wuhan’dan yaklaşık 55.000 kişinin bugün trenle ayrılması bekleniyor. Wuhan Tianhe havaalanında uçuşların başlamasıyla 10 binden fazla yolcu kenti uçakla terk etti. Pekine ve uluslararası lokasyonlara yapılacak uçuşlar hala askıda tutuluyor.

 

 

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN