• Dolar Alış 31.2627TL
  • Dolar Satış 31.1379TL
  • Euro Alış 33.8802TL
  • Euro Satış 33.7450TL

Brezilya’da Can Kaybı 50 Bin’i Geçti

Amerika Birleşik Devletleri’nden sonra dünyanın 2 numaralı koronavirüs sıcak noktası olan Brezilya, pazar günü resmi olarak 50.000 koronavirüs ölümünü geçerek ülkede politik istikrarsızlığa ve kötürüm ekonomi koşullarına neden olmaya devam ediyor.

Sağlık Bakanlığı, Brezilya’nın toplam 1.085.038 onaylı vakası ve 50.617 ölümü olduğunu söyledi. Uzmanlar, ülke çapında yaygın testlerin olmaması nedeniyle gerçek sayıların çok daha yüksek olduğunu söylerken, Latin Amerika’nın en büyük ülkesi günde 1000’den fazla ölüm kaydetti.

Brezilya yeni tip koronavirüsü ilk kez 26 Şubat’ta doğruladı ve cuma günü 1 milyon vakayı geçti. Ülkeye ilk gelişinden bu yana, virüsün hızlı yayılması sağcı Cumhurbaşkanı Jair Bolsonaro’ya olan desteği azaltmasının yanı sıra yıllarca süren anemik büyümeden sonra ekonomik çöküş korkusu yarattı.

Bazen “Tropikal Trump” olarak adlandırılan Bolsonaro, krizi ele alması nedeniyle geniş ölçüde eleştirilerin hedefi oluyor. Ülke, cumhurbaşkanıyla çatışmaları takiben Nisan ayından bu yana iki Sağlık Bakanı’nı kaybettikten sonra hala daimi bir Sağlık Bakanına sahip değil.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN