• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL

Bitcoin Cash (BCC) Nedir? Kaç Para, Nereden Alınır?

Neredeyse 10 yıldır sürekli bir artışla kullanıcılarını memnun eden şifreli dijital nakit birimi Bitcoin’de düşünce ayrılığı yaşanmasının ardından iki farklı nakit birimi oluştu. Bundan sonra Bitcoin ismi Bitcoin Cash(BCC) ve Bitcoin Classic(BTC) olacak şekilde iki farklı nakit birimini açıklayacak.

Olay hakkında henüz resmi bir ilan yapmayan Bitcoin’in gün içerisinde resmi bir ilan ile olayı netleştirmesi bekleniyor.

Eski Sistem Çok Şişmişti

Blok değeri 150 GB’ın üzerine çıkan Bitcoin’de yapılan işlemlerde ağırbaşlı yavaşlama söz konusuydu. Tek bir transfer işlemi için bile 10-20 dakikalık bir onaylama süreci geçiren nakit birimi, bu yeni hamlesi ile transferleri rahatlatmayı hedefliyor.

 

Uzmanlara göre Bitcoin ikiye bölünmeseydi, yakın gelecekte tek bir transfer işlemi için saatlerce beklemek gerekecekti.

İkiye Bölünen Bitcoin’in Piyasa Değerinde Dalgalanmalar Var

Segwit2x adı verilen yeni teknoloji sayesinde 1 Megabayt olan blok boyutu 2 Megabayt’a çıkacak ve sistemler çok çok rahatlayacak. Tüm Bitcoin sahipleri ellerindeki Bitcoin’i dijital cüzdanlarına aktardıklarında, tüm nakit birimi Bitcoin Cash ile değişecek ve yola bu şekilde devam edilecek. Bitcoin’lerini kağıt cüzdanlarda saklayanlar için ise bir yitik yaşanmayacak ve normal piyasa değerinden devam edecekler. Yine de bu olayın ardından piyasaya değerleri birbirine girmiş durumda.

Bitcoin Cash(BCC) Nedir?

Bitcoin Cash, artık şişkinlikten durma noktasına gelen klasik Bitcoin’e alternatif olarak gelen nakit birimi. Normal Bitcoin gibi çalışmasına karşın çok daha hızlı ve ucuz bir nakit birimi olması beklenen Bitcoin Cash hakkında bildiğimiz şeyler şu anda böyle.

 

Eski Bitcoin’le Yeni Bitcoin’in Fiyat Durumu

Klasik Bitcoin nakit birimi, bölünmenin yaşanmasının ardından %6’lık bir düşüş elde ederek 2.710 dolar(9600 TL) fiyatlarına düştü. Asıl merak edilen yeni nakit birimi Bitcoin Cash’e baktığımızda ise henüz yeni olmasına karşın çok hızlı bir artış olduğunu gözlemliyoruz. Kısa süre içerisinde D’lük gelir elde eden Bitcoin Cash, şu anda 423 dolar(1500 TL) civarında bulunuyor. Çok kısa süre içerisinde yüksek paralar kazandıran Bitcoin Cash’in piyasada tutunup tutunamayacağını ilerleyen günlerde göreceğiz.

 

Peki, Bitcoin’in bu hamlesi hakkında ne düşünüyorsunuz? Yeni bir dijital nakit birimi piyasaları rahatlatacak mı?

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN