• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

Bir iPhone 7 kullanıcısının gerçekten iPhone 8’e ihtiyacı var mı?

Eğer bir iPhone 7 sahibiyseniz, bir iPhone 8 almaya ihtiyacınız olmayabilir! Dün diri bloglama ile aktardığımız Apple’ın 10. sene etkinliğinde tanıtılan iPhone 8 Apple’ın hayran kitlesini etkisi altına almış olabilir. Ama bizce derhal bir iPhone 8 almadan evvel düşünmekte yarar var.

Kablosuz şarj için çıldırıyorsanız…

Apple’ın “amiral gemisi” telefonu ünvanını iPhone X‘e vermesiyle beraber iPhone X premium segmente konumlanmış oldu. Bu nedenle ;  iPhone 8 ve iPhone 8 Plus modelleri de görece alt segmente hitap etmeye başladı.  Dolayısıyla iPhone X alaka çekici yenilikler ve göz müşteri detaylar bu cihazda toplanırken, iPhone 8 daha evvel S modellerinde gördüğümüz üzere tipik donanım güncellemeleriyle yetiniyor. Kısacası iPhone 8 aslında başta kablosuz şarj özelliği olmak üzere yapılan bir kaç geliştirme dışında geçen sene piyasaya sürülen iPhone 7’nin tıpatıp aynısı. Yapılan geliştirmeler sonucunda elbette ki iPhone 8, iPhone 7’den daha iyi bir performansa sahip. Ancak bahsettiğimiz o bir kaç geliştirmeye yüzlerce dolar vermeye paha mi?

Dilerseniz bu sorunun cevabı için ilk olarak işlemci konusuna göz atalım.  iPhone 8,’in sahip olduğu A11 bionic işlemcinin Apple’ın ürettiği en hızlı işlemci olduğunu söyleyebiliriz. Dört adet yüksek verimli çekirdek ile A10 Fusion’a göre yüzde 70’e kadar daha hızlı bir CPU da laf konusu. Üstelik iki tane yüksek performanslı çekirdek de yüzde 25’e kadar daha hızlı.

iPhone X daha iyi bir seçenek olabilir

Ancak iPhone 7’ye sahip olan kullanıcılar için bu konuya farklı bir şekilde yaklaşmakta yarar var. Şöyle bir düşünün, en son ne vakit işlemciniz yavaş olduğu için bir işlemi tamamlamakta güçlük çektiniz? Muhtemelen böyle bir durumla derhal derhal hiç karşılaşmamışsınızdır. Zira iPhone 7; Facebook, Instagram, Snapchat ve diğer uygulamaları kolaylıkla çalıştırabilecek kapasiteye sahip!

Buna karşın iPhone 8’in yeni kamerası aklınızı çelmiş olabilir. Ne de olsa iPhone 8, 12 MP sensöre sahip, daha hızlı ve görüntü sabitleyici ile destekleniyor. Üstelik ƒ/1.8 diyafram aralığına sahip olan kamera, 5 kata kadar dijital yakınlaştırma sağlıyor.

Yine de bu konuya eş şekilde yaklaştığımızda aynı nıoktaya varabiliriz. Soru şu: “Hiç iPhone 7 ile çektiğiniz bir fotoğrafın kalitesinde memnun kalmadığınız oldu mu?” Muhtemelen olmamıştır. Tabi çektiğiniz fotoğrafları reklam panolarına asmak istiyorsanız başka…

Kısacası daha iyi bir işlemci ve kameranın kulağa cazip geldiğini biliyoruz. Ancak sizce sadece bu ikisi için 700 dolardan başlayan meblağları gözden çıkarmaya paha mi? Bize kalırsa yeni bir iPhone almak konusunda kararınız kesinse, seçiminizi ya iPhone X’den yana kullanın ya da istikbal sene çıkacak olan modellerle şansınızı deneyin. Kullanıcıların çoğu şansını istikbal sene kullanmaya kararlı. Zira iPhone X 1.000 dolarlık fiyatıyla cep yakıyor. Üstelik Türkiye’deki kur farkı düşünüldüğünde derhal derhal kimse yeni bir iPhone X almaya yanaşmayabilir. Bu arada şayet bir iPhone 7 kullanıcısı değilseniz, Apple’ın iPhone 7, iPhone 6S ve iPhone SE fiyatlarını düşürdüğünü de hatırlatalım!

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN