• Dolar Alış 8.5728TL
  • Dolar Satış 8.5386TL
  • Euro Alış 10.1262TL
  • Euro Satış 10.0858TL

Biden, Erdoğan ile Yaptığı Görüşmenin Pozitif ve Verimli Geçtiğini Belirtti

ABD Başkanı Joe Biden, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ile pozitif ve verimli bir görüşme yaptıklarını belirterek, “Ekiplerimiz görüşmelere devam edecek, Türkiye ile ABD arasında gerçek bir ilerleme kaydedeceğimize inanıyorum” dedi.

ABD Başkanı Biden, Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi, Ukrayna’nın muhtemel NATO üyeliği ve Rusya ile ikili ilişkilere yönelik açıklamalarda bulundu.

Görüşme konusunda, “Pozitif ve verimli bir toplantı yaptık. Toplantının çoğu baş başaydı” ifadesini kullanan Biden, “Ekiplerimiz görüşmelere devam edecek. Türkiye ile ABD arasında gerçek bir ilerleme kaydedeceğimize inanıyorum” dedi.

Koronavirüs salgınıyla mücadele çabalarına değinen ABD Başkanı, ‘yapılacak çok fazla işin’ olduğunu kaydederek, “Gardımızı düşürme vakti değil” diye konuştu.

Putin ile Cenevre’de yapacağı görüşmenin, zamanlama açısından çok doğru bir anda organize edildiğini dile getiren Biden, “Başkan Putin’e, işbirliğini seçmesi durumunda, işbirliği yapabileceğimiz alanlar olduğunu açıkça ortaya koyacağım. İş birliğini seçmemesi ve eskiden olduğu gibi davranmaya devam etmesi durumunda, buna yanıt vereceğiz. Anlaşamadığımız alanlarda kırmızı çizgilerimizi net bir şekilde belirtmeliyiz” ifadesini kullandı.

Biden, “Rusya ile çatışma aramıyoruz” diye ekledi.

ABD’nin transatlantik ittifakını savunmaktan geri durmayacağına vurgu yapan Biden, ABD’nin NATO’nun 5. maddesine bağlı olduğunu yineledi.

Çin tehdidinin de zirvede konuşulduğuna değinen Biden, “NATO, en son 2010 yılında bir stratejik plan hazırladığında, Rusya’nın bir ortak olarak kabul edildiği ve Çin’in adının dahi geçmediği bir zamandı” diye konuştu.

Biden, Çin’in uluslararası sisteme tehdit teşkil ettiğini ve başta telekomünikasyon alanında olmak üzere kritik altyapıların Çin’den korunması ve bu konuda Pasifik bölgesindeki ülkelerle işbirliğinin artırılmasını ele aldıklarını söyledi.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN