• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

Beyrut’ta Patlamaya Neden Olan Gübre’nin Türkiye’ye Girişi Yasak

Lübnan’ın Beyrut kentindeki patlamaya neden olan kimyasal bileşen Amonyum Nitrat’ın Türkiye’ye girişinin 2016 yılında yasaklandığını hatırlatan Kimya Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilcisi Hasan Emir, Türkiye ve İskenderun için bir risk görülmediğini kaydetti.

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta 2 bin 750 ton amonyum nitratın infilak etmesiyle meydana gelen patlamada 100’den fazla kişi hayatını kaybetti, yaklaşık 4 bin kişi yaralandı. Patlamanın görüntülerinin yayınlanmasının ardından, liman kenti İskenderun’da da benzer bir tehlike akıllara geldi. Beyrut Limanı’nda meydana gelen patlamaya ilişkin değerlendirmelerde bulunan Kimya Mühendisleri Odası Hatay İl Temsilcisi Hasan Emir, Türkiye Cumhuriyeti’nin 2016 yılında aldığı kararla, Amonyum Nitrat’ın ülkeye girişinin yasaklandığını hatırlattı.

Bu kararın yerinde ve önemli olduğunu belirten Emir, Amonyum Nitrat’ın hem terör olaylarında kullanımının hem de tarımsal alanda düzensiz kullanıldığında toprağa verilen zararın önüne geçildiğini belirtti.

Beyrut’ta yaşananlar tamamen cinayettir

Amonyum Nitrat’ın çoğunlukla  Rusya’dan geldiğini kaydeden Emir, “Bu maddenin depolama şartları çok önemli. Bir şehrin içinde, merkezinde, bir limandaki stok ambarında uzun süre bekletilmesi ve depolanması büyük bir risk. Beyrut’ta yaşananlar tamamen cinayettir. Çok miktarda amonyum nitratın burada bekletilmesinin nedenini anlamış değilim. Binlerce insanın yaşadığı yerde, sigara içilmesinin bile yasak olduğu bir depoda kaynak yapılması, tam bir cinayettir” dedi.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN