• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

Beyrut’ta Büyük Patlama

Lübnan’ın başkenti Beyrut’ta meydana gelen büyük patlamanın limana yakın bir depoda saklanan patlayıcı özelliği bulunan kimyasal maddeden kaynaklandığı belirtildi. 2 bin 750 ton amonyum nitratın yol açtığı patlamada kimyasal maddenin 6 yıldır limandaki depolarda tutulduğu aktarıldı. Patlamanın şu ana kadar yetmişten fazla ölüme ve üç binden fazla yaralanmaya neden olduğu düşünülüyor.

Lübnan Başbakanı Hasan Diyab’ın açıklamasına göre Beyrut’u savaş alanına çeviren patlamanın nedenini açıkladı. Diyab,patlamanın 6 yıldır depolara stoklanan 2750 ton amonyum nitrat yüzünden yaşandığını söyledi.

Sabotaj mı yoksa ihmal mi

Lübnan Başbakanı Hasan Diyab, onlarca ölüm ve üç binden fazla yaralanmaya neden olan patlamanın 2750 ton amonyum nitrat yüzünden yaşandığını açıkladı. Ancak patlamanın bir sabotaj yüzünden mi yoksa ihmal kaynaklı mı olduğu henüz belirlenemedi.

Patlama atom bombasını anımsattı

Meydana gelen patlama sonucu yüzlerce metre yüksekliğinde mantar bulutu oluşurken, civardaki çok sayıda işyeri ve ev hasar gördü.

Amonyum nitratın 6 yıldır limanda bekletildiği ifade edildi. Patlamanın ardından şok dalgası yaklaşık 200 kilometre ötedeki Kıbrıs’tan da hissedildi. Ada’nın Lübnan’a bakan güney sahillerinde oturanlar patlamayı net olarak hissettiklerini ve sallandıklarını dile getirdiler.

En bilinen kullanım alanı tarımsal gübreleme olan amonyum nitrat aynı zamanda güçlü bir patlayıcıdır.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN