• Dolar Alış 32.2938TL
  • Dolar Satış 32.1649TL
  • Euro Alış 35.0333TL
  • Euro Satış 34.8935TL

ABD’de sığınmacıların geri gönderilmesine yönelik düzenlemeye son veriliyor, binlerce Meksikalı sınırda toplandı

ABD-Meksika sınırında bir günde 10 bini aşkın rekor sayıda göçmenin toplanması, göçmenlik politikasıyla ilgili tartışmalı bir düzenlemenin Perşembe günü gece yarısı sona ermesiyle ülkeye göçmen girişinin artacağına dair endişeleri artırdı.

Eski Başkan Donald Trump döneminde ilk olarak 2020’de pandemi nedeniyle uygulamaya konulan 42. Madde, ABD makamlarının Covid salgınını gerekçe göstererek, insani sığınma talebinde bulunanlar da dahil olmak üzere Meksika’dan sınırı geçmeye çalışan göçmenleri hızlı bir şekilde sınır dışı etmesine olanak tanıyor.

Bu madde Perşembe gecesi yerel saatle 23.59’da kalkmış olacak. Bazılarının “sınır krizi” olarak nitelediği bu durum Texas’ın Meksika sınırındaki El Paso kentinde bariz olarak görülüyor. El Paso Belediye Başkanı Oscar Leeser, sadece El Paso’nun karşısında tahminen 10 bin göçmenin “sınırda sıraya girmiş, içeri girmeyi beklediği” uyarısında bulundu. Hem giriş yapmak için bekleyen hem de halihazırda ABD’de bulunan göçmenler belirsizlikle karşı karşıya.

Göçmen akışını durdurmak amacıyla Biden yönetimi Çarşamba günü sığınmacılar için yeni katı yeni kurallar getirdi. Bunlar arasında, yasadışı yollardan geçenlerin beş yıl boyunca sığınma başvurusunda bulunmalarının yasaklanması da var.

ABD’li yetkililer göçmenleri ülkeye yasal yollardan girmeye teşvik etmeyi amaçlayan yeni değişikliklerin yanı sıra, yasadışı yollardan geçenler için katı cezalar ve hızlı bir şekilde sınır dışı olacağını da duyurdu.

Ayrıca, Gümrük ve Sınır Koruma (CBP) ekiplerine yardımcı olmak üzere gönderilen binlerce Ulusal Muhafız birliği ve aktif görevdeki askeri personelin yanı sıra yaklaşık 24 bin emniyet görevlisi de 3 bin kilometre uzunluğundaki sınır boyunca konuşlandırılmış durumda.

Yetkililer, sadece El Paso bölgesinde, 1 Ekim’den bu yana CBP memurlarının 265 bin göçmen kaydettiğini ve bunun bir önceki yıla göre yüzde 134’lük bir artış olduğunu söylüyor. Şu anda bölgedeki görevliler günde ortalama 1700 düzensiz göçmeni gözaltına alıyor.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN