• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

Başkan Yardımcıları Karşı Karşıya Geldi

ABD Başkanı Yardımcısı ve Cumhuriyetçi Parti’nin adayı Mike Pence ile Demokrat Parti’nin adayı Kamala Harris dün akşam ABD başkanlık seçimleri için karşı karşıya geldiler.

ABD’nin Covid-19 salgınına verdiği yanıtla başlayan tartışmada, ülkede 200 bin’den fazla can kaybı yaşanmasına rağmen Beyaz Saray bünyesinde kurulan Covid-19 ile mücadele görev gücünün başında olan Pence, Beyaz Saray yönetiminin salgına verdiği yanıtı savundu.

Harris ise Trump yönetimini salgının ciddiyetini örtbas etmeye çalışmakla suçladı, Beyaz Saray’ın koronavirüsle mücadelesini “bir başkanlık yönetiminin ülke tarihindeki en büyük başarızlığı” olarak nitelendirdi.

Fact-checking Pence and Harris at vice presidential debate - Los Angeles  Times

“Hala bir planları yok”

“Yönetim yeniden seçilme hakkını kaybetti” diye konuşan Harris, “Hala bir planları yok, Joe Biden’ın var” dedi.

Moderatör Susan Page’in ABD nüfusundaki ölüm oranının dünyadaki herhangi bir ülkeden neden daha fazla olduğu sorusuna Pence, “Başkan Trump’ın ilk günden itibaren Amerikan halkının sağlığını en ön sıraya koyduğunu bilmesini istiyorum” şeklinde yanıt verdi.

Pence, “Trump başka hiçbir başkanın yapmadığı bir şeyi yaptı. Dünyanın en büyük ikinci ekonomisi olan Çin ile seyahatleri askıya aldı” dedi ve Trump’ın yüzbinlerce kişinin hayatını kurtardığını söyledi.

Başkan yardımcısı Pence, yıl sonuna kadar aşının da çıkacağının sözünü verdi.

Demokratların başkan yardımcısı adayı Kamala Harris, Pence’in aşı sözüne karşılık olarak, “Doktorlar bize bunu önerirlerse, ilk sıraya giren ben olurum. Bunu bize almamızı söyleyen Donald Trump olursa, almam” yorumunu yaptı.

ABD'de bu kez de Pence ve Harris kozlarını paylaştı: En büyük başarısızlık  - Son dakika dünya haberleri

Trump – Biden karşılaşmasından ders çıkarıldı

Geçtiğimiz hafta düzenlenen Trump ve Biden canlı yayın tartışmasının ardından Donald Trump’ın koronavirüse yakalanmış ve bu durum Joe Biden’ın sağlını tehdit edip kendisinin de koronavirüs testi yaptırmasını gerektirmişti.

Aynı şeyin tekrarlanması için dün gece iki adayda virüsten korunabilmeleri için plastik cam bir bölme ile birbirinden ayrılarak oturtuldu.

Pence-Harris debate to unfold as Trump recovers from virus

ABD’nin batısındaki Utah’ta gerçekleşen tartışmada ABD’nin Covid-19’a verdiği yanıtın ardından gelen konu başlıkları vergiler ve ekonomiydi.

Pence, Trump yönetiminin ekonomiye “şimdiden 11,6 milyon iş sağladıklarını” söyledi, “Biden, göreve geldiği ilk gün vergilerinizi yükseltecek” dedi.

Harris ise bunun doğru olmadığını belirterek, “Biz yıllık geliri 400 bin dolardan az olanlar için vergileri yükseltmeyeceğiz” diye konuştu.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN