• Dolar Alış 31.2627TL
  • Dolar Satış 31.1379TL
  • Euro Alış 33.8802TL
  • Euro Satış 33.7450TL

Avrupa’dan Koronavirüs Haberleri

Finlandiya Hükümeti, 1 Haziran’dan itibaren restoranların, kütüphanelerin ve spor tesislerinin yeniden faaliyete geçişine izin verileceğini açıklarken ülkede halka açık toplantılarda en fazla 10 kişi olma kuralı da 1 Haziran’dan itibaren 50 kişiye çıkarılacak ancak gerektiğinde acil durum yetkileri de kullanılabilecek.

Finlandiya, Schengen ülkelerine seyahati 14 Mayıs’tan itibaren serbest bırakacak. Okullar da 13 Mayıs’ta eğitime başlayacak.

Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron, Corona virüsüne karşı aşı çalışmalarının devam ettiğini, ancak henüz sonuç elde edilmediğini belirtti. Macron “En erken bu yıl sonu, genel kanıya göre de önümüzdeki yıl sonu aşı bulunabilecek. Dolayısıyla, aşı bulunana kadar evlerde kalamayız” dedi.

Avrupa’nın en uzun süreli sokağa çıkma yasaklarını uygulayan ülkelerden İtalya’da pazartesi kademeli normalleşme sürecinin ilk günüydü. Ailelerin sekiz hafta sonra ilk kez yeniden bir araya geldiği, çocukların parklarda koştuğu ve bazı fabrikaların üretimi yeniden başlattığı ilk gün oldu. İtalyanlar, salgın tedbirlerinin başlamasından bu yana neredeyse iki ayı geride bıraktı.

Yaklaşık 29 bin İtalyan’ın ölümüne neden olan Corona virüsü salgınının ardından bazıları önlemlerin çok yavaş hafifletilmesinden şikayet ederken, bazılarıysa yeni bir salgın dalgasının vurmasından endişeli.

Avrupa’da İtalya’yla birlikte salgından en çok etkilenen ülke olan İspanya’da can kayıplarının yanısıra ekonomik kayıplar da ciddi boyutlara ulaştı. Son açıklanan verilere göre ülkede üretim Nisan ayında da azalmaya devam etti ve tüketici endeksi verileri yüzde 30’a geriledi. Bunun 1998 yılı Şubat ayından bu yana bir ayda görülen en yüksek düşüş olduğu kaydedildi. Öte yandan ülke genelindeki fabrikalardaki üretim düzeyi de 2008 Aralık ayından bu yana en düşük seviyesine geriledi. Ancak uzmanlar, asıl büyük sorunun bu salgın ve bu düşüşler nedeniyle ortaya çıkan büyük işsizlik rakamları olduğuna dikkat çekiyor.

Almanya’da Corona virüsü vaka sayısı son 24 saatte 679 kişi arttı ve ülke genelinde salgına yakalananların sayısı 163 bin 175’e ulaştı. Yaşamını yitirenlerin sayısıysa bir günde sadece 43 kişilik artışla 6 bin 692 oldu. Salgın sürecinde iyileşenlerin sayısı da 132 bin 700’e ulaştı.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN