• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Amerikalı Gençler Neden Kendilerini Öldürüyor?

Amerika Birleşik Devletleri’nde son zamanlarda yaşanan intihar olayları, önde gelen ölüm nedenlerinde ikinci sırada.

ABD’deki ergenler ve gençler son zamanlarda ruhsal bozukluklar nedeniyle psikolojik bir yıpranma durumuyla karşı karşıya. 2017’deki istatistikler, azımsanamayacak bir sayıda insanın depresyondan muzdarip olduğunu ve intihar ederek hayatına son verdiğini göstermekte. Öyle ki, intihar artık gençler arasında önde gelen ölüm sebeplerinden ikincisi olmuş durumda.

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerinden elde edilen verilere göre, yaklaşık yirmi yıl boyunca düştükten sonra, 2007 ila 2017 yılları arasında Amerikalılar arasındaki intihar oranı yüzde 56 arttı. Ve ilk kez intihardaki cinsiyet farkı daraldı: Erkeklerde intihar sayısı daha fazla olmasına rağmen, kadın gençler için intihar oranları her yıl yüzde 12,7 oranında artarken, erkek gençler için yüzde 7,1 oranında arttı.

Aynı zamanda, gençlerin depresyon oranı yüzde 63 arttı, intihar ve depresyon arasındaki bağlantı göz önüne alındığında endişe verici ama şaşırtıcı olmayan bir trend: 2017 yılında, gençlerin yüzde 13’ünün geçtiğimiz yıl en az bir depresyon dönemi geçirdiğini biliniyor.  Ulusal Uyuşturucu Kullanımı ve Sağlık Araştırması’na göre, 2007’de bu rakam sadece %8 idi.

intihar-abd

 

Amerikalı pek çok bilim uzmanlarına göre durum aynen şöyle aktarılıyor:

“Bu hastalığın nasıl tedavi edileceğini çok iyi bildiğimizde, pek çok gencin depresyondan muzdarip olması ve kendilerini öldürmesi nasıl mümkün olabilir? Binlerce genç yeni bir bulaşıcı hastalıktan ya da kalp rahatsızlığından ölüyor olsaydı, bir halk patlaması ve ulusal bir eylem çağrısı olurdu.”

“Gençler genellikle fiziksel olarak sağlıklı olmakla birlikte, psikiyatrik açıdan savunmasız. Yetişkinlerde gördüğümüz tüm akıl hastalıklarının dörtte üçü zaten 25 yaşına kadar gençlerde çoktan meydana gelmiş durumda.”

“Öncelikle, ebeveynlerde ve öğretmenlerde gençlerde depresyonu tanımak ve intiharın uyarı işaretlerini öğrenmek için büyük bir kamu kampanyasına ihtiyacımız var – ani bir davranış değişikliği, intihar hakkında konuşmak veya yazmak ve değerli eşyaları vermek gibi. Depresyondan muzdarip ve intihar riski altında olanları belirlemek için okulda, ebeveynlerinin rızasıyla gençlerin genel bir psikolojik taramasına sahip olmalıyız. Ve gençlerin zihinsel sağlık ihtiyaçlarını karşılayacak yeterli fon ve kaynakları sağlamalıyız.”

“Her gün 16 genç intihar nedeniyle ölüyor. Biz neyi bekliyoruz?”

 

 

AmerikadaBugun.com

Tuğ

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN