• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Amerikalı Gençler Bilerek Koronavirüse Yakalanıyor

Koronavirüs başta Amerika ve bütün dünyada can almaya devam ederken ABD’de çarpıcı bir gerçek ortaya çıktı.

Amerikalı gençler plazmalarını satarak para kazanmak için kasıtlı olarak koronavirüse yakalanıyor. Yerel kan bankaları, koronavirüs antikorları içeren her plazma bağışına 200 dolara kadar ücret ödüyor.

The Guardian’da yer alan Arwa Mahdawi imzalı haberde yer alan detaylara göre ABD’deki fakir insanların bilerek koronavirüse yakalandığı ortaya çıktı.

Koronavirüse yakalanan kişiler plazma bağışcısı olmak için sözleşme imzalıyıp ve hastalığı atlattıktan sonra antikor açısından zengin kan plazmalarını satıyor. ABD’deki kan merkezleri Covid-19’dan kurtulanlara, kanın yaklaşık% 55’ini oluşturan sarımsı sıvı olan plazmaları için prim ödüyor. Her bir plazma için ödenen miktarın 200 dolara kadar çıktığı iddia ediliyor.

Öğrenciler için harçlık kapısı

ABD’de üniversite öğrencileri de para kazanma yolu olarak koronavirüse yakalanmayı temel hedef haline getirmiş durumda. Koronavirüse yakalanan genç öğrenciler hastalığı atlatmalarının ardından antikorlarını satarak harçlıklarını çıkardıklarını söylüyorlar. Üniversite yönetimleri ise bu durumdan son derece rahatsız olduklarını ifade ederken öğrencilerin hem kendi sağlıklarını hem de güvenliklerini tehlikeye attıklarını söylüyor.

ABD’de bir çok insan yoksulluk nedeniyle koronavirüs döneminden önce bile sadece “geçinmek” için kan plazmalarını satıyordu. ABD’de dünyanın en gelişmiş kan plazma endüstrisinin bulunması da düşük gelirli vatandaşların yıllardan beri bu sektörü adeta bir ekmek kapısı olarak görmesine bağlanıyor.

Plazma satışına izin veriliyor

2015 tarihinde ABD’de yayınlanan bir makalede “Plazma satmak Amerika’nın aşırı yoksulları arasında o kadar yaygın ki bu onların can damarları olarak düşünülebilir” ifadelerine yer verilmişti. Bu noktada ABD’nin bu konuda diğer birçok gelişmiş ülkelerden farklı olarak kan plazması satışına izin verdiği, İngiltere ve benzeri ülkelerde bu gibi durumların önlendiği de belirtilmişti.

ABD’de yoksul bir insan haftada iki defaya kadar bağış yapabiliyor ve bu bağış yaklaşık 90 dakika sürüyor. Her bağış sonrasında 30-50 dolar arasında bir ücret alan bağışçılar bu noktada ciddi paralar kazanıyor. Oysa Amerika’da saatlik asgari ücret sadece 7,25 dolar. Ufak bir kıyaslama durumunda yoksul insanların kısa sürede bu kadar ciddi bir miktar para kazanmak için bu yolu seçtiği de gözüküyor.

“Plazma bağışlama merkezleri kasıtlı olarak düşük gelirli mahallelere kuruluyor”

Mahdawi “Plazma bağış merkezleri orantısız bir şekilde düşük gelirli bölgelerde kuruluyor ve plazma bağışı sonrasında kazanılan para vatandaşlar tarafından yiyecek ve temel ihtiyaçlarda kullanılıyor. Hepsinden öte bu dünyanın “en zengin ülkesi” olarak adlandırılan ABD’de oluyor.” ifadelerini kullandı.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN