• Dolar Alış 31.1071TL
  • Dolar Satış 30.9829TL
  • Euro Alış 33.6729TL
  • Euro Satış 33.5385TL

Amerikalı Çiftçilere Mali Destek

Başkan Donald Trump Cuma günü ABD’li çiftçilerin koronavirüsün etkisiyle başa çıkmasına yardımcı olmak için 19 milyar dolarlık bir yardım programı açıkladı.

ABD Tarım Bakanlığı, milyonlarca Amerikalı işsizlikle karşı karşıya kaldığı için gıda bankalarına, kiliselere ve yardım gruplarına dağıtılmak üzere 3 milyar dolarlık tarım ürününü satın alıp bölgesel ve yerel distribütörlüğüne ortak olacak.

Tarım Bakanı Sonny Perdue Beyaz Saray haber konferansında yaptığı konuşmada “Amerikan tarımı da diğer bütün Amerikalılar gibi koronavirüsten darbe aldı başkanımız Donald Trump bütün Amerikalılar’ın yanında olduğu gibi bu zor durumlarda çiftçilerimizin de yanında oluyor” dedi.

Ajans, taze ürünler, süt ürünleri ve et ürünlerinin her biri için aylık yaklaşık 100 milyon dolarlık alımlarda bulunucağını açıkladı.

Son haftalarda ABD gıda bankalarında uzun çizgiler oluşmuştu

Çiftçiler ve çiftlik sahipleri, salgının yol açtığı aksaklıklardan dolayı mallarını piyasaya sürmek için mücadele verdiler, bazılarını ürünlerini atmak veya hükümetin yardımını çağırmak zorunda kaldı.

Perdue, “Pazara hazır sebzelerin veya süt ürünlerinin çöpe atılması sadece finansal olarak üzücü değil, aynı zamanda onları üreten kişiler için de yürek kırıcı” dedi

Tarımsal emtia üreticilerinin “benzeri görülmemiş kayıplar” yaşamalarından dolayı doğrudan ödemelerin “olabildiğince çabuk” gönderileceğini söyleyen Perdue ilk çeklerin mayıs ayının sonuna kadar gelmesini bekliyor.

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Buırak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN