• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Amerika’da Ücretsiz Vergi Beyanı Nasıl Yapılır?

Vergi dönemi geldi çattı…  Makbuz kutunuzu çıkarın. Amerika Birleşik Devletleri’ndeki pek çok vergi mükellefi 2019 vergi iadelerini 27 Ocak Pazartesi günü yapmaya başladı. IRS, 150 milyondan fazla vergi beyannamesi alacağını beklemekte.

Öte yandan, pek çok şirket sahibi vergi beyanı konusunda arayış içinde. ABD’de vergi beyanı işlemi Türkiye’de yapılanlardan pek çok yönüyle ayrışıyor.

Ayrıntılı vergi beyannamesi olan kişiler, altı aylık bir uzatma talebinde bulunabiliyor, ancak 2019 vergilerini ödemek için 15 Nisan’a kadar süreleri var.

Amerika’daki şirketinizin vergisel yükümlülükleri hem Eyalete hem de Federal Hükümete yönelik işliyor.

Amerika’da şirket kurulum danışmanlığı dahil birçok alanda hizmet veren Social Enterprises LLC Vergi Departmanı Başkanı Fatih Pekar, vergi beyanına ilişkin açıklamaları şöyle:

“Burada öncelikli olarak Eyaleti alabiliriz. Delaware eyaletinde fiziki bir yeriniz yok ise eyalete gelir vergisi ödemezsiniz.Fakat Franchise Tax ödersiniz. Delaware eyaletinde LLC şirketler için Francise Tax bedeli 300 $’dır. Delaware eyaleti için her yılın haziran ayında bu ücret ödenmektedir. Eğer şirketinizi yeni kurduysanız, Franchise Tax ödemeniz bir sene sonra başlayacaktır. Bu ücret diğer eyaletlerde farklılık gösterebilmektedir. Örneğin Nevada’da 450 $ iken California’da 800 $’dır.”

Delaware eyaleti, vergi yönüyle çok avantajlı. İşletme lisansı almanıza gerek olmadığından ötürü eyalete gelir vergisi ödemezsiniz. Ancak, yaptığınız işe göre bu lisansı alıp almayacağınız değişiyor. Bu noktada, geliriniz üzerinden hesaplanacak olan bir miktarı eyalete ödemeniz gerekiyor.  Eğer ABD dışında yaşıyor ve şirketinizi ABD içerisinde kurmak istiyorsanız, çok büyük ihtimalle bir işletme lisansına (business license) ihtiyacınız olmayacak.

İşte eyaletlerin kendi sınırları içerisinde ticari lisanslı bir şekilde faaliyet gösteren şirketlere uyguladığı vergi oranları:

abd-vergi

ABD’de Federal Vergisine gelecek olursak, Pekar’ın şu sözleri tüm Türk yatırımcıları ve şirket sahiplerini ilgilendiriyor:

“Amerika içerisinden elde ettiğiniz gelir üzerinden uygulanan vergidir. Federal Gelir Vergisinden muaf olabileceğiniz herhangi bir eyalet bulunmamaktadır. Tahmin edeceğiniz üzere bazı eyaletler hakkında vergi avantajından bahsedilmektedir, federal vergi açısından bu geçerli değildir. Amerika içerisinden gelir elde ettiyseniz Federal Gelir Vergi mükellefi sayılırsınız.”

Amerika’da kurulu tüm şirketlerin ABD’nin Vergi Dairesi olan IRS’e yılda bir kere gelir vergisi beyanında bulunma zorunluluğu var. Amerikadasirket.com ABD’de şirketi olan kişilere vergi beyanı hazırlama konusunda örnek gösterilecek yasal temsilcilerden biri. Şirket sahiplerinin ihtiyaç ve talepleri doğrultusunda vergi beyanı için doldurulması gereken tüm formları özenle hazırlıyor ve sıkıntısız bir süreç sunuyor.

 

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

 

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN