• Dolar Alış 31.1071TL
  • Dolar Satış 30.9829TL
  • Euro Alış 33.6729TL
  • Euro Satış 33.5385TL

Amerika’da Şirket Kurmanın Yolları ve Avantajları

ABD’de şirket kurmak için ABD vatandaşlığı; hatta daimi oturum izni sahibi olmak zorunda olmadığınızı biliyor muydunuz? Hatta ve hatta, Amerika’da yaşamak ve ya iş yapmak zorunda bile olmadığınızı? Evet, Amerika’da şirket kurmak hem çok basit, hem de çok masrafsızdır; üstelik doğru yerde şirket kurarsanız çok sayıda iş-dostu kural ve kanundan da faydalanabilir, hem cebinizi, hem kişisel mahremiyetinizi, hem de işinizi uzun yıllar koruyabilirsiniz.

 

Neden Amerika?

Biraz malumun beyanı olsa da, yine de söyleyelim. Amerika dünyanın en büyük ve çeşitli ekonomik pazarı. 320 milyon civarındaki kültürel anlamda çok renkli nüfusu ve bu nüfusun ülke çapında çok iyi dağılması sebebiyle işlerini genişletmek isteyen herkes için mükemmel bir fırsat. Bu konuda daha detaylı bilgiye ve Amerika’da nasıl ithalat-ihracat yapılacağına https://www.export.gov/welcome adresinden ulaşabilirsiniz.

Ancak Amerika’da şirket kurmanın avantajları bu kadar değil. Amerika’da şirket kurarak, özellikle Delaware Eyaleti’nde, şirketinizin yasal olarak çok daha iyi bir korumaya sahip olmasını, şahsınızın mahremiyetinin daha iyi korunmasını sağlayabilir; buna ek olarak bir çok vergi ve masraftan da kurtulabilirsiniz. Ayrıca Amerika’ya ve ya Amerika’dan yapacağınız ticaretlerde daha düşük vergilerle işlerinizi yürütebilirsiniz.

 

Nerede Şirket Kurmalı?

Amerika’da şirket kurmak dendiğinde, bu konuya ilgi duyanların da internette kısa bir arama sonunda ulaşabileceği gibi en öne çıkan eyalet Delaware Eyaleti’dir. Buna ek olarak Nevada Eyaleti de son yıllarda yeni bir şirket kurmak için iyi bir seçenek olarak gösterilse de, Delaware’in yüzyıldan uzun süredir devam eden iş-dostu hukuk yapısı ve güvenilirliği, Delaware’i yalnızca Amerika içerisinde değil, dünyada da bu konuda çok özel bir noktaya koymaktadır.

Neden Delaware?

delaware sirket kurmaBir çok kişinin şirket kurarken Delaware’i tercih etmesinin en temel sebebi Delaware’in şirket-dostu bir eyalet olması. Delaware şirket kurma, işletme ve hatta kapatma konusunda bir çok kolaylık sağlıyor; ayrıca vergi yükümlülükleri ve işiniz için hukuki koruma konusunda da Delaware’in bir çok faydası var.

Aşağıda Delaware’de şirket kurmanın bir kaç artısı yer alıyor:

  • Delaware’de tek bir kişi, şirketteki tüm pozisyonları tek başına yönetir konumda bulunabilir.
  • Delaware’de şirket kurabilmeniz için banka hesabınızda bulunması gereken bir alt para limiti yoktur. Halbuki bu ABD’deki bir çok eyalette 1,000,000$ olarak belirlenmiştir.
  • Delaware Eyaleti şirket kurarken tüm hak sahiplerinin isimlerinin belgelenmesini ve duyurulmasını istemez; dolayısıyla şirketiniz gizliliğini korur.
  • Delaware Eyaleti, eyalet içinde iş yapmayan şirketlerden eyalet gelir vergisi talep etmez.
  • Şirketinizi Delaware’de kurduğunuz takdirde, şirketiniz Delaware Eyaleti’nin şirketler hukukuna tabi olacaktır. Delaware Eyaleti şirketler hukuku alanında firma-dostu yapısıyla ve davalar konusundaki tecrübesiyle ünlü bir hukuk sistemine sahiptir.
  • Şirket yöneticileri hisse senetlerini diledikleri fiyattan satışa çıkarabilirler.
  • Delaware’de şirket kurmak çok basit bir kaç işlemden oluşur ve kısa sürer.

Delaware’da şirket kurmak için şahsen orada bulunup başvurmanıza bile gerek yoktur. Bu işlemi aracı kuruluşlar vasıtasıyla yapabilirsiniz.

 

Şirket kurma aşaması oldukça kolay ve masrafsız!

Amerika’da kurulabilecek şirket tipleri oldukça çeşitlidir; ancak en öne çıkanları Limited Liability Company (LLC) yani limitet şirket ve General Corporation yani anonim şirketlerdir. Bu iki şirket tipi arasında elbette çok fark vardır. Bu konuda detaylı bilgi almak için tıklayınız.

Yapıları fark etmeksizin şirketlerin kuruluşunda temel adımlar izlenmektedir. Bunlar hem çok basit hem de çoğunlukla oldukça masrafsızdır. Ancak şunu belirtmek gerekir ki bu işlem kolaylığı ve ucuzluğu her eyalette geçerli değildir. Delaware bu konuda özel bir eyalettir ve diğer eyaletlerde şirket kurulurken burada anlatılanlardan farklı adımlar atılması istenebilir ve farklı masraflar çıkabilir.

Şirket kurarken atılması gereken ilk adım bir şirket ismi seçmek ve bu ismin uygun olduğunu tescil ettirmektir. Ardından uygun olan şirket tipi belirlenir ve bir şirket kuruluş sözleşmesi hazırlanarak (bu sözleşmenin ismi ve içeriği şirket tipine göre farklılık gösterir.) eyalet nezdinde şirket kurulumu için başvuru yapılır. İşte bu kadar basit. Bu işlemler tamamlandığında aslında bir şirket kurulmuş oluyor. Her şirket tipi için ayrı olarak şirket kurulumlarını öğrenmek için buradan faydalanabilirsiniz.

 

Şirket kurduktan sonra yapılması gereken bir kaç şey daha var; ancak bunlar da yine oldukça kolay ve şirketin yasal sürdürülebilirliği açısından çok önemli.

Bir şirketi kurmakla elbette iş bitmiyor; ancak sanmayın ki bundan sonraki adımlar büyük maddi külfetler ve prosedürel çok sayıda işlem gerektirecek. Aksine, özellikle Türkiye’yle karşılaştırıldığında Amerika’da şirket kurduktan sonra şirketin sürdürülebilirliği için atılması gereken adımlar çok kolay bir şekilde halledilir ve yıllık sabit cüzi miktarlarla şirketin devamlılığı yasal açıdan başarılı bir şekilde sağlanabilir.

Amerika’da her şirketin bir yasal temsilcisinin (registered agent) olması ve bunun kaydettirilmesi zorunluluğu vardır. Yasal temsilci özetle şirketin iletişim noktasıdır. Bir şirket örneğin Delaware’de iş yapmıyor dahi olsa, yasal olarak şirkete gönderilen tüm belge, posta, evrak ve ya kargonun iletilebilmesi ve şirkete çalışma saatleri içerisinde ulaşılabilmesi için bir yasal temsilcisi bulunması gerekir. Bu konuda çok sayıda firma ve danışman çalışmaktadır.

Şirket kuran kişi eğer o eyalette ikamet sahibiyse kendi şirketinin yasal temsilciliğini de yapabilir.

 

En Önemli Konu Vergi

ABD’de şirket kurduktan sonra en dikkat edilmesi gereken şey vergi. Dünyanın her yerinde olduğu gibi Amerika’da da şirketlerin vergi sorumluluklarına uyumlarına çok dikkat ediliyor. Ancak daha önce belirttiğimiz gibi, Delaware’de kurulmuş olan bir şirket, eğer bu eyalette iş yapmıyorsa eyalet vergi gerekliliklerinden muaf oluyor; zira eyalet içerisinde bir geliri de olmuyor. Bu şirketler yalnızca İmtiyaz Vergisi (Franchise Tax) isimli, yıllık sabit bir vergi tutarını ödüyorlar.

Bunun dışında, eğer bir şirketin çalışanları var ise (şirketin sahipleri dışında) bu çalışanlara ödenen maaşlar, tazminatlar vb. sorumluluklardan dolayı oluşan vergilerin yasal ödemesi için Amerikan Gelirler Dairesi (Internal Revenue Service) nezdinde kaydolunması gerekir. Bu da yine oldukça basit bir işlemdir ve Amerika’da ikamet edilmiyor olsa dahi bireysel bir vergi kimlik numarası (şirket adına) alınması ile işlem kolaylıkla halledilebilir.

 

Amerikan vatandaşı olmayanların ve ya Amerika’da ikamet etmeyenlerin atması gereken farklı tek bir adım var.

Amerika’da yabancıların şirket kurabilmesi için, özellikle Delaware Eyaleti’nde yasal olarak çok uygun bir ortam yaratılmış ve tüm kolaylıklar sağlanmış. Bu anlamda yabancıların atması gereken farklı tek adım kendilerine bireysel vergi kimlik numarası çıkarmaları. Bu da zaten anlaşılabileceği gibi, şirket kuran kişi bir Amerikan vatandaşı ya da daimi oturum sahibi olan bir kişi olmadığı için Amerika’da herhangi bir kimlik kaydının bulunmamasından çıkıyor. Zaten bu sorunun da giderilebilmesi için yine çok cüzi miktarlarda harcamalarla ve kısa süre içerisinde bir bireysel vergi kimliği numarası alınabiliyor.

 

Siz de hemen bugün bir şirket kurabilir ya da danışmanlık alabilirsiniz.

Amerika’da şirket kurmanın göründüğü kadar kolay olmayacağını düşünüyorsanız profesyonel bir danışmanla görüşmek sizi ikna edebilir. Emin olun işinizin küresel anlamda büyümesi için ve ya sıfırdan bir iş kurup bunu güvence altına almak için Delaware’de bir şirket kurmak atılabilecek en iyi adımlardan bir tanesi. Bu konuda yardım almak için iş ortağımız delawaresirket.com ile hemen iletişime geçin!

 

_______________________________

NOT: Bu yazıda anlatılanlar yalnızca genel bilgi aktarımı amacındadır ve herhangi bir yasal tavsiye değildir.

_______________________________

Bu yazı amerikadabugun.com ekibi tarafından, delawaresirket.com işbirliğiyle hazırlanmıştır. Direk alıntılarda kaynak belirtmeniz gerekir.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN