• Dolar Alış 32.9559TL
  • Dolar Satış 32.8243TL
  • Euro Alış 35.7406TL
  • Euro Satış 35.5980TL

Amerika’da Noel Kutlamaları Sona Erdi

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki birçok insan 25 Aralık’ta Noel Günü’nü kutluyor. Bu günde İsa’nın doğumu anılıyor. Amerikalılar da dünyadaki tüm Hristiyanlar gibi zaman içerisinde Noel geleneklerini yavaş yavaş değiştirmeye başladı.

NOEL TATİLİ SEZONU KASIM AYINDA BAŞLIYOR

Amerika Birleşik Devletleri’nde Noel tatil sezonu geleneksel olarak Kasım ayının dördüncü günü, Şükran Günü tatilinden hemen sonra başlıyor. Şükran Günü’nü takip eden cumartesi, Noel alışveriş sezonunun başlangıcını işaret eden Noel Baba’nın gelişiyle New York’ta harika bir geçit töreni için bir fırsat.

NOEL GÜNÜ RESMİ TATİL Mİ?

 

christmas-sa

Evet, Noel Günü resmi tatil. Nüfusun geneli bir gün izinli. Okullar ve işletmelerin çoğu ise o gün kapalı oluyor.

PEKİ İNSANLAR NOELİ GENELLİKLE NASIL GEÇİRİYOR?

Amerika’daki ve dünyadaki tüm insanlar, Noel’i farklı farklı şekilde kutluyor. Genel olarak ise, insanlar evlerini dekore ediyor, arkadaşlarını veya ailesini yemeğe davet ediyor ve günler hatta haftalar öncesinden yakınları için Noel hediyeleri seçmeye başlıyor. Amerikan evlerini hepiniz bilirsiniz. İşte, o müstakil evlerin bahçeleri genellikle Noel ağaçları ve türlü ışıklandırmalarla süsleniyor.

 

christmas-usa-homes

Aile veya arkadaşlar için genellikle hindi ve Noel pudingi hazırlamak, onlarla hediyeleşmek Amerika’da oldukça yaygın bir adet. Özellikle çocuklar genellikle ebeveynlerinden ve diğer akrabalarından ve efsanevi figür Noel Baba’dan çok sayıda hediye alıyorlar. Tabii bu da giderek ticarileşen bir Noel gününe dönüşüyor ve çoğu aile Noel için ayriyeten bir bütçe oluşturuyor.

 

Pazar günleri birçok kilise, okul ve topluluk Noel için özel etkinlikler düzenliyor.  Bir alışveriş merkezini Noel ağacı ile süslemek, çeşitli Noel konserleri düzenlemek ve hatta evi olmayan veya çok az parası olan insanlar için yemek, barınma veya yardım projeleri düzenlemek de bu etkinliklerin arasında olan sadece birkaç örnek.

 

KAMUSAL YAŞAM

Bu günde devlet daireleri, okullar, kurumlar ve diğer işletmeler neredeyse istinasız olarak kapalı. Birçok insan ise arkadaşlarını veya akrabalarını ziyaret etmek amacıyla yaşadıkları şehirden birkaç günlüğüne uzaklaşıyor. Tabii bu da otobanlarda veya hava alanlarında yoğunluk oluşmasına sebebiyet veriyor. Amerika’da, Avrupa’daki gibi düzenli bir ulaşım sistemi olmadığından çoğu zaman Noel zamanları aksaklıklar oluyor. Kısacası, bu günde günlük hayat kısmen sekteye uğruyor diyebiliriz.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN