• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

Amerika’da Martin Luther King Jr. Anıldı

Amerika Birleşik Devletleri’nin önde gelen insan hakları savunucusu Martin Luther King Jr. için anma töreni yapıldı. Anma törenleri, Washington da dahil olmak üzere ABD’nin çeşitli bölgelerinde gerçekleşti.

 

washington-martinlutherking

Amerika Birleşik Devletleri’nde her yıl ocak ayının 3. pazartesi düzenlenen Martin Luther King’in adını taşıyan milli bayramda, bu yıl da sivil haklar devinin onuruna yürüyüşler ve festivaller düzenlendi.

MLK-Day

Ayrıca, federal tatil olmasından dolayı birçok insan da bu günü anmak için sokaklara döküldü.

martin-luther-king

Washington’daki Martin Luther King Jr. anıtına hükümet yetkilileri tarafından çelenk bırakıldı.

martin-luther

Bu yıl 39.su düzenlenen Martin Luther King Jr.’ı anma töreni Washington’daki soğuk havaya rağmen gerçekleştirildi. Barış yürüyüşüne binlerce kişi katıldı, sloganlar atıldı, King’in sözlerini taşıyan pankartlar taşındı.

martinlutherkingday

Ünlü aktivist Martin Luther King Jr. için anma töreni sadece Washington değil, New York, Chicago ve Los Angeles gibi büyük şehirlerde de gerçekleştirildi.

newyork-martinluther

Martin Luther King Jr. Kimdir?

martinlutherkingday

Martin Luther King, Jr. (15 Ocak 1929, Atlanta, Georgia – 4 Nisan 1968, Memphis, Tennessee) bir Afrikalı-Amerikalı Baptist papaz ve Amerikan yurttaş hakları hareketi önderi. Dünya genelinde şiddet karşıtı ve ırksal eşitlik görüşleriyle tanınmakta ve 1964 yılında Nobel Barış Ödülü’nü kazandı. Ayrıca, 1977 yılında, ölümünden 9 yıl sonra, eski ABD başkanı Jimmy Carter tarafından Başkanlık Özgürlük Ödülü’ne layık görüldü ve onuruna Martin Luther King Günü kutlanmaya başlandı. King’in en bilinen ve etkili konuşması “Bir Hayalim Var”.

martin-luther-king

Martin Luther King, Tennessee eyaletinin Memphis kentinde 4 Nisan 1968’de bir suikast sonucu öldü.

martin-luther-day

1986’dan beri her yıl Ocak ayının üçüncü Pazartesi günü ABD’de King’in doğum gününde medeni haklar lideri ve yaşamı boyunca savunduğu idealler anılıyor, konuşuluyor, King’in barış sevgisi dile getiriliyor.

martin-luther-king-day

 

 

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

 

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN