• Dolar Alış 31.1071TL
  • Dolar Satış 30.9829TL
  • Euro Alış 33.6729TL
  • Euro Satış 33.5385TL

Amerika’da İşsizlik %20 İle Rekor Seviyeye Yükseldi

KOVID-19 krizi nedeniyle ABD’deki işsizlik oranı Mayıs ayında neredeyse %20’ye yükselerek İkinci Dünya Savaşı sonrası rekor seviyeye geldi.

Çalışma Bakanlığının cuma günü yakından izlediği aylık istihdam raporu, ekonomistlerin ekonomik erimeden kurtulmanın birkaç yıl alacağı yönündeki korkunç tahminlerini doğrulayabilir.

Yine de, Mayıs ayı iş gücü piyasası için beklenmedik değildi. İşten çıkarmalar çok yüksek kalırken, Mayıs ayı ikinci yarısında işletmeler KOVID-19’un yayılmasını yavaşlatmak için Mart ayı ortasında kapandıktan sonra yeniden açıldılar.

Tüketici güveni, imalat ve hizmet endüstrileri de düşük seviyelerde olsa da, en kötünün sona erdiğine dair umutlu işaretler de istikrar kazanıyor.

Los Angeles’taki Loyola Marymount Üniversitesi’nde Finans ve Ekonomi Profesörü Sung Won Sohn, “İyi haber muhtemelen dibe vurmuş olmamızdır” dedi. “Ama iyileşme acı verici bir şekilde yavaş olacak. Muhtemelen geçen yılın sonunda olduğumuz yere geri dönmek yıllarımızı hatta on yılımızı alabilir.” yorumunu yaptı.

İstihdam raporu iki ayrı anketten derlendi. Reuters’ın ekonomist anketine göre, hane halkı anketi, hükümetin kayıt tutmaya başladığı 1948’den bu yana en yüksek oran olan Nisan ayında %14,7’den Mayıs ayında %19,8’e yükseldiğini gösteriyor.

Ekonomistler, hükümetin Maaş Koruma Programının (MKP) yardımcı olup olmadığı konusunda bölünmüş durumdalar. Yaklaşık 3 trilyon dolar değerindeki tarihi bir mali paketin parçası olan MKP, çalışanlara ücret karşılığı kullanıldıklarında kısmen affedilebilen işletme kredileri sunmaktadır.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN