• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

Amerika’da İmkansızı Başaran Türk Girişimci Aykut Karaalioğlu

Bu yazımızda bir girişimcinin sadece fırsatları yakalamasından ziyade nasıl fırsat yaratabileceğini belkide en iyi gösteren kişi olan Aykut Karaalioğlu’nun hikayesini paylaşacağız, Amerika’ya neden gitmiştir, devrim yaratan app analiz uygulaması Mobile Action’ı henüz kendisi bile bilmiyorken Silikon Vadisi’ne nasıl tanıtmıştır gelin bakalım.

1987’de Ankara’da doğup Bilkent Üniversitesi Uluslararası İlişkiler Bölümü’nden 2011 senesinde mezun olan Karaalioğlu o güne kadar bütün hayatını Ankara’da geçirse de bir sonraki durağının Amerika olduğunu her zaman biliyordu bu yüzden de mezun olur olmaz bir arkadaşını yanına, San Francisco’ya taşındı. Buraya geldiği ilk iki senede henüz bir fikri olmasa da izlenimleri ona telefon uygulamalarının ne kadar revaçta olduğunu gösterdi. O zamanlar herkesin yeni mobil uygulamalar çıkararak servet edinmeye çalıştığı California’ya, insanların ilk olarak 1800’lü yılların sonunda altın aramak için geldiğini ve bu durumdan da en çok kürek üreticilerinin kâr elde ettiğini öğrenen Karaalioğlu aynı durumun hala geçerli olabileceğini fark edip üretebileceği şeyi ilk kez düşünmeye başladı. Başlarda olaylar sadece kafasında gelişiyor olup ürününün henüz bir ismi bile yokken eBay ile bir görüşme ayarlamayı başardı. Toplantıda fikrini beğenen eBay yöneticileri ona iş teklifinde bulunsa da tek bir şirkete bağlı kalmaktansa on şirketle çalışmanın daha mantıklı olacağı kanısına varan Karaalioğlu hali hazırda bir şirketinin olduğunu bu yüzden onlara sadece danışmanlık yapabileceğini söyledi. Mensup olduğu şirketin isminin sorulması üzerine o an aklına gelen Mobile Action’ı söylemesi eBay tarafından büyük beğeni kazandı ve onayını aldı. Tabi bu hayali firmanın olmadığını bilen tek kişi kendisiydi, bu yüzden toplantıdan sonra yaptığı ilk şey muhasebecisiyle konuşup bu isme sahip bir şirketin bulunup bulunmadığını kontrol edip Mobile Action’ı kurmak oldu.

mobile-action-review

Mobile Action ne işe yarıyor

2013’ün ortalarında tek müşterisi eBay iken Mobile Action’ın verdiği hizmet, şirketlerin mobil uygulamalarını daha görünür kılmak ve reklam giderlerini daha aza indirgeyip kâr marjlarını yükseltmekti. Gerekli bütün analizleri her gün 40 farklı kaynaktan kendi kendine toplayan Karaalioğlu daha sonra Mobile Action’ın bir çok yatırımcının radarına girmesiyle 2014’te bir milyon dolar yatırım aldı ve bütün bunları otomatik olarak sunabilecek bir yazılım geliştirip zamanını daha fazla müşteriye ulaşmak için kullandı.

Doğru zamanda doğru yerde

Karaalioğlu’na bütün bunları Türkiye’de kalsaydı başarıp başaramayacağı sorulduğunda “Silikon Vadisi küçük bir havuz, dünyadaki farklı kültürlerden bütün şirketler burada ve hepsi size farklı bir geribildirim sunuyor, Türkiye’deki en büyük 10 şirketin bile size verebileceği geribildirim kısıtlı olacaktır. Buradayken edinebileceğiniz bilgiler şirketinizin kaderini değiştirebilir aynı zamanda bütçe konusunda daha az sıkıntı yaşayacaksınız, insanlar fikirlerin gelişmesi için para harcamaktan korkmuyorlar” dedi. San Francisco merkezli bir şirketin dünyanın çeşitli yerlerinde ofis açmasına ihtiyaç duymadan pek çok ülkede iş yapabileceğini belirten Karaalioğlu’nun Mobile Action’ı 2018’de 150 milyon dolarlık değere ulaştı. Şuanki hedefi önümüzdeki 10 senede şirketin değerini 1 milyar doların üzerine çıkarabilmek.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN