• Dolar Alış 31.1071TL
  • Dolar Satış 30.9829TL
  • Euro Alış 33.6729TL
  • Euro Satış 33.5385TL

Amazon Koronavirüse Yakalanan Çalışanlarının Sayısını Açıkladı

Yeteri kadar önlem almadığı için sıklıkla eleştirilen ABD merkezli e-ticaret firması Amazon, resmi internet sayfasında Mart ayından beri toplamda 20 bine yakın çalışanının koronavirüse yakalandığını duyurdu.

E-ticaret ve bulut bilişim şirketi olan Amazon’un kurumsal internet sayfasında, koronavirüs ile ilgili ilk defa vaka rakamları açıklanırken, Mart başından bu yana toplam 19 bin 816 çalışanın koronavirüse yakalandığı bilgisi paylaşıldı.

Ülke geneline kıyasla yüzde 42 daha düşük

ABD genelinde 1,3 milyondan fazla işçi çalıştıran Amazon’un açıklamasında, çalışanlarının virüse yakalanma oranının, ülkedeki genel nüfus oranına kıyasla yüzde 42 daha düşük olduğu kaydedildi. Açıklamada, Kovid-19 nedeniyle ölenlerin sayısı paylaşılmazken, bugüne kadar en az 10 çalışanın hayatını kaybettiği Amerikan basınında yer almıştı.

Talep patlaması yaşayan Amazon 100 bin yeni işçi aldı

Amazon, salgın döneminde, depo çalışanlarının güvenliği için koronavirüse karşı yeterince önlem almadığı için zaman zaman eleştirilmiş, bazı eyaletlerdeki işletmelerinde çalışanları tarafından protesto edilmiş, eyleme katılan çalışanların çoğu işten çıkarılmıştı.

ABD’de Mart ayından itibaren ülkeyi etkisi altına alan koronavirüs salgını döneminde ekonomi durma noktasına gelirken, talep patlaması yaşayan Amazon, aynı dönemde 100 binden fazla yeni işçiyi kadrosuna dahil etmişti.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN