• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

Amazon Çalışanlarından “Maaşlara Zam, Fırsatçılığa Son” Protestosu

Koronavirüs salgınını fırsat bilip, krizden çıkar sağlamakla suçlanan Amazon şirketinin kurucusu ve CEO’su Jeff Bezos’a karşı protesto eylemi düzenlendi. Bezos’un New York’taki dairesinin önünde toplanan kalabalık, dünyanın e-ticaret devini salgında fırsatçılık yapmakla suçladı, personel için daha iyi çalışma koşulları ve maaşların arttırılmasını talep etti.

Eylemcilerden biri, şirket personelinin sağlıksız ortamda çalıştırıldığı iddialarını yineleyerek, “20 bine yakın Amazon çalışanının Covid-19’a yakalandığını duyduk” dedi.

İşçi haklarını ihlal ettiği iddiasıyla sık sık gündeme gelen Amazon, salgınla birlikte artan internet kullanımı sayesinde kârına kâr katmıştı. Ulusal ve yerel çapta, temel ihtiyaç ürünü satanların haricindeki dükkanlar, karantina kapsamında kepenk kapatmak zorunda kalırken, internet üzerinden hizmet veren Amazon’un siparişlerini katlayarak faaliyete devam etmesi ‘haksız kazanç’ görüşlerini de gündeme getirdi.

20180720180255-musk-zuckerberg-bezos-hero-colors1.jpeg - Josh Loe

Koronavirüs en çok milyarderlerin işine yaramıştı

Koronavirüs pandemisinin dünyada etkisini gösterdiği ilk 6 ayda ABD’de her 4 milyarderden 3’ü servetini arttırmıştı. Geçen seneki yılbaşından sonraki 6 ay içerisinde; Tesla’nın kurucusu Elon Musk’ın serveti 67 milyar dolar, Facebook’un kurucusu Zuckerberg’in serveti 46 milyar dolar, Amazon’un kurucusu Bezos’un serveti de 73 milyar dolar arttırmıştı.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN