• Dolar Alış 31.1071TL
  • Dolar Satış 30.9829TL
  • Euro Alış 33.6729TL
  • Euro Satış 33.5385TL

Amazon, 150 Milyon Prime Üyesiyle Kârlı bir Sezon Geçirdi

Dünyanın en iyi e-ticaret girişimcilerinden biri olan Amazon.com,  31 Aralık’ta ayında sona eren çeyrek dönemde, tatil dönemindeki güçlü satışların etkisi ile büyük oranda kâr yaptı. 

Online perakendeci Amazon.com perşembe günü, daha hızlı nakliye ve diğer avantajlar için yılda 119 dolar ödeyen dünya çapında 150 milyondan fazla Prime üyesi olduğunu söyledi. Bu, Amazon’un 2018’deki sayıyı son kez açıklamasından sonra % 50 artmış durumda. Ayrıca, dünya çapında film ve TV şovları için ödeme yapan 139 milyon üyesiyle, Netflix’i de geride bırakıyor.

Amazon’un CEO’su ve kurucusu Jeff Bezos, “Bu çeyrekte her zamankinden daha fazla insan Prime üyeliğine katıldı” dedi.

Seattle merkezli şirket ayrıca tatil sezonu için analistlerin beklediğinden çok daha iyi finansal sonuçlar bildirdi. Perşembe günü işlem sonrası hisseleri% 10 artışla 2.055 $ ‘a yükseldi.

Şaşırtıcı sayıda Amazon Prime üyesi, diğer perakendecileri ürkütecek görünüyor. Analistler, Prime abonelerinin paralarını Amazon’da genellikle diğer yerlerden daha fazla harcadıklarını söyledi.

Dünyanın en zengin insanı: Amazon’un Jeff Bezos‘u milyarlarca daha zengin ve şimdi 129,5 milyar dolardan fazla değere sahip.

Amazon, Prime üyelerinin sayısının bir anda sıçramasının nedeninin bir kısmının, iki gün yerine bir günde daha fazla malını teslim etme sözü olduğunu söyledi.

Genel olarak, şirket dördüncü çeyrek kârının % 8 artışla 3.3 milyar dolara yükseldiğini söyledi.

Araştırma şirketi FactSet’e göre, hisse başına kazanç, analistlerin beklediği 4.04 $ ‘ın çok ötesinde 6.47 $’ a geldi.

Gelir, beklentileri aşarak % 21 artışla 87.4 milyar $ ‘a yükseldi.

Amazon artık sadece online bir e-ticaret sitesi olmaktan çok daha ötesine doğru büyümeye gidiyor.

Amazon’un arama sonuçlarında görünmesi için şirketlerin reklam satın almasına olanak tanıyan Amazon’un reklamcılık sektörü de büyüdü. Amazon, reklam işinin tam olarak ne kadar kazandığını söylemiyor, ancak onu bir önceki yıla göre % 41 artışla “diğer” gelirinin bir parçası olarak listeliyor.

Tüm 2019 boyunca Amazon, 11,6 milyar dolar kâr ve 280 milyar dolar gelir getirdiğini söyledi.

E-TİCARETE YÖNELİM BÜYÜK

Son yıllarda hızlanan dijitalleşme ve teknoloji inovasyonunun getirdiği farklı iş modelleri, birçok insanın e-ticarete atılmasını veyahut halihazırda var olan işlerini online platforma taşımalarını sağladı. Türkiye’den ve dünyanın farklı noktalarından birçok iş insanına ABD pazarına girmeyi teşvik eden ve tüm süreçte kesintisiz hizmet sağlayan amerikadasirket.com, Amerika’da e-ticaret ve pazarlama üzerine çok değerli bilgilere sahip. Amerika’da e-ticaret kurmak için yapılması gerekenlerin ilk sırasında, şirket kurmak için en uygun eyaleti tespit etmek gerektiğini söyleyen Delaware merkezli danışmanlık şirketi, e-ticaret yaparak Amerika’da ürün satışı yapmak isteyenlerin genellikle Delaware’i tercih ettiğini söylüyor.

 

 

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN