• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

ABD’ye Doğru Yola Çıkan Binlerce Göçmen Meksika Sınırındaki Nehri Yürüyerek Geçti

Orta Amerika ülkelerinden çıkıp Amerika Birleşik Devletleri’ne gitmek isteyen binlerce göçmen, Meksika sınırına ulaştı. 

ABD’ye ulaşmak üzere Orta Amerika ülkelerinden yola çıkan göçmen konvoyu Meksika’nın geçiş izni vermemesi sonucunda nehri yürüyerek aşıp karşı tarafa geçmeyi denedi. Çoğunluğunu Honduraslıların oluşturduğu göçmenlerin bazıları sınırı aşmayı başarırken bazıları ise gözaltına alındı.

meksika sınırı

Orta Amerika ülkelerinden ABD’ye gitmek için yola çıkan binlerce göçmen önce Guatemala üzerinden Meksika’ya ulaştı fakat burada polis engeline takıldı. Meksika sınırında uzun bekleyişlerin ardından ise iki ülkeyi ayıran Suchiate nehrini yürüyerek aşmayı denedi.

Nehri aşıp karşı tarafa geçmeye çalışan göçmenlerin sayılarının 5 bin civarı olduğu biliniyor. Sınırı aşmaya çalışan çok sayıda göçmen güvenlik görevlileriyle çatıştı. Bazı göçmenler gözaltına alınırken bazıları ise Guatemala tarafına geri gönderildi.

ABD-Meksika

Orta Amerika Ülkelerine Trump Tehditi

ABD Başkanı Donald Trump, Orta Amerika ülkelerine ve Meksika’ya, ABD’ye göçmen akınını durduramamaları halinde ekonomik yaptırımda bulunacağını söylemişti.

trump-meksika-duvarı

İşsizlik, yoksulluk ve şiddet gibi bir çok problemin olduğu El Salvador, Honduras, Nikaragua ve Guatemala’dan yola çıkan binlerce göçmen Meksika’dan ABD’ye ulaşabilmek için serbest geçiş hakkı talep ediyor. Daha iyi bir yaşam umuduyla ABD’ye ulaşmak isteyen binlerce kişi Meksika Devlet Başkanı Andres Manuel Lopez Obrador’a sınırları açma çağrısı yaptı.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN