• Dolar Alış TL
  • Dolar Satış TL
  • Euro Alış TL
  • Euro Satış TL

ABD’nin Seyahat Yasakları Listesine 7 Ülkenin Daha Girmesi Planlanıyor

ABD Başkanı Donald Trump, yedi ülkeye daha seyahat yasağı getirmeyi planlıyor. Trump’ın listesinde yer alan ülkeler Belarus, Eritre, Kırgızistan, Myanmar, Nijerya, Sudan ve Tanzanya olarak belirtildi.

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, Başkan Donald Trump’ın seyahat yasağı politikası Belarus, Eritre, Kırgızistan, Myanmar, Nijerya, Sudan ve Tanzanya’yı da içine alarak genişleyecek.

Listeyi gördüğünü ifade eden iki yetkiliye göre ise tamamen bir yasaklama söz konusunun olmayabileceği, sadece iş ya da seyahat gibi vize türlerine kısıtlama getirilebileceği belirtildi.

Ancak, yetkililerin söylediklerine göre liste tamamen bitmiş durumda değil. Bir ya da iki ülkenin daha seyahat yasakları listesine girmesi bekleniyor.

Bazı ülkelerin, ABD’ye göçün az olduğu yerlerde doğmuş olan kişilere green card vermeyi öngören Çeşitlilik Göçmen Vize Programı dışında tutulabileceği aktarıldı.

ABD Devlet Başkanı Donald Trump, dün yaptığı açıklamada seyahat yasakları listesine daha fazla ülkeyi eklemeyi istediğini belirtmiş fakat kesin olarak bir ülke ismi vermekten kaçınmıştı.

Trump, göreve geldikten kısa bir sonra Müslümanların çoğunlukta olduğu ülkelere seyahati kısıtlayan kararnameyi onaylamıştı. Seyahat yasağı zaman içinde pek çok değişim geçirdi, şu anda bu yasak İran, Libya, Somali, Suriye, Yemen, Kuzey Kore ve Venezuella vatandaşlarını kapsıyor.

Amerikalı yetkililere göre bu yasağın sebeplerinden birkaçı ise “ulusal güvenliği korumak” ve “potansiyel terör tehdidini önlemek.”

 

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN