• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

ABD’NİN ‘SAHTE GİRİŞİMCİSİ’: ELIZABETH HOLMES

2003 yılında, ABD’nin Kaliforniya eyaletinde Theranos (Therapy and Diagnose) isimli şirketi kurmak için 19 yaşındayken Stanford Üniversitesi’ni bırakan Elizabeth Holmes geliştirdiklerini iddia ettiği “kan testi” aletiyle ABD’nin en önemli yatırımcılarını dolandırma suçuyla karşı karşıya.  

 

ELIZABETH HOLMES KİMDİR?

Elizabeth Holmes, 1984 yılında Washington DC’de doğdu. Henüz küçük bir çocukken kendi zaman makinesini tasarlamaya çalışan Holmes, 9 yaşına geldiğinde ise “geleceğin milyarderi” olmayı hedefledi. Bu hırsın verdiği azimle Stanford Üniversitesi Kimya Bölümü’ne giren Holmes, burada hayatında keskin bir değişime gitti ve okulu bırakma kararı aldı. Dünyada henüz olmayan bir teknoloji yaratarak kendi şirketi olan Theranos’u hayata geçirdi.

Apple’ın kurucusu Steve Jobs’ı rol model belirleyen Elizabeth Holmes, Silikon Vadisi’nin önemli isimleriyle ortak oldu.

 

 PEKİ NEYDİ BU THERANOS?

Elizabeth Holmes, geliştirdikleri bu testle artık laboratuvarlara gitmeye gerek kalmayacağını ve parmaktan alınan tek bir kan damlası ile yaklaşık 200 adet test yapılabileceğini, böylece kanser hastaları gibi pek çok hastanın kan testleri için onlarca tüp kan vermekle uğraşmayacağını iddia ediyordu. Üstelik tüm bunlar için 9,90 dolar yeterli olacaktı.

Hal böyle olunca, piyasadan tam 9 milyar dolar fon toplayan Elizabeth Holmes, henüz 25 yaşına gelmeden “ilk milyarını” kazandı. İş dünyasında sıfırdan başlayıp milyarder olan en genç kadın unvanıyla Forbes’a kapak bile oldu. Fakat vaat ettiği hiçbir şeyi yapamayan Holmes, ardında birçok soru işareti bıraktı.

 

ZİRVEDEN HIZLI DÜŞÜŞ

Testlerin güvenilirliği ile alakalı soruları cevapsız bırakan ve tıp dünyasıyla da hiçbir bilgiyi paylaşmak istemeyen ve dolandırıcılıkla suçlanan Elizabeth Holmes, tüm bunların sonunda görevi bıraktı. Milyarder olma uğruna birçok hastanın sağlığını tehlikeye sokan Holmes, aynı zamanda da birçok doktoru ve yatırımcıyı dolandırmaktan yargılanıyor. Bir girişimci olarak güvenilirliğini kaybeden Holmes, zirveden hızlı bir düşüş yaşadı.

 

 

Tuğçe Coşkun

AmerikadaBugun.com

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN