• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

ABD’nin Güneydoğusunu Sally Kasırgası Vurdu

Orman yangınlarından sonra şimdi de kasırga ile başa çıkmak zorunda kalan ABD, güneydoğu sahillerini vuran Sally Kasırgası’na karşı yerel televizyonlardan halkı bilinçlendirdi.

En az bir kişi yaşamını yitirirken, şiddetli fırtına ve seller sonucunda sokaklarda yüzerken görülen timsahlar korkuya yol açtı.

Ülkenin güney eyaletleri Florida ve Alabama arasındaki sahil hattını vuran kasırga, saatteki hızı 165 kilometreye ulaşan şiddetli rüzgarlar ve aşırı yağışın yol açtığı sellerle hayatı olumsuz etkiliyor.

Alabama eyaletine bağlı Orange Beach şehri Belediye Başkanı Tony Kennon, kasırga nedeniyle 1 kişinin hayatını kaybettiğini, bir kişinin ise kayıp olduğunu bildirdi.

Kasırga 1 milyon kişinin yaşadığı sahil hattındaki 540 bin ev ve iş yerinin elektrikleri kesildi.

Florida eyaletine bağlı Pensacola şehrinde yağmur suları nedeniyle sokaklarda 1 metreye varan su birikintileri oluştu.

AP’nin servis ettiği ve Mississippi’nin Moss Point bölgesinde su basan sokak ortasında yüzerken görülen timsah ise büyük korkuya yol açtı.

2005 yılında Katrina Kasırgası sırasında da 250 timsah bulundukları timsah çiftliğinden kaçmış ve şehrin ortasında büyük paniğe yol açmıştı.

Öte yandan bölgede, şiddetli fırtına ve seller nedeniyle mahsur kalan binlerce kişiyi kurtarmak üzere çalışmalar devam ediyor.

Atlantik Okyanusu’nda oluşan bir başka kasırga Laura, geçen ay güneybatıdaki Louisiana eyaleti kıyılarında etkili olmuştu.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN