• Dolar Alış 7.5593TL
  • Dolar Satış 7.5292TL
  • Euro Alış 8.9590TL
  • Euro Satış 8.9232TL

ABD’li İlaç Devi Johnson&Johnson Koronavirüs Aşısına Yönelik Çalışmalara Başladı

Amerikalı ilaç şirketi Johnson&Johnson çıkarmayı planladıkları koronavirüs aşısının klinik denemelerini Amerika ve Belçika’da insanlar üzerinde denemeye başladı.

18-55 yaş ile 65 ve üzeri yaşlardaki 1000’den fazla sağlıklı gönüllünün katılması planlanan deneme, aşı adayının güvenli olup olmadığı, muhtemel yan etkileri ve bağışıklık oluşturmadaki başarısını sınamayı amaçlıyor.

Primatlarda olumlu sonuç vermişti

Aşı adayının, klinik öncesi değerlendirme safhasında primatlar üzerinde yapılan testlerde, deney hayvanlarında Kovid-19’u etkisiz kılan antikorları üretmede ve solunum yolu enfeksiyonunu engellemede başarılı olduğu kaydedildi.

Boston kentinde yürütülen testlerde, tek doz aşı uygulanan ve ardından virüse maruz bırakılan 6 primattan hiçbirinin ciğerlerinde enfeksiyon ortaya çıkmadığı, yalnızca 1 primatta burun ve geniz bölgedesinde sınırlı enfeksiyona rastlandığı belirtildi.


Şirket, ABD ve Belçika’daki klinik denemenin ardından Hollanda, İspanya ve Almanya’da ikinci aşama denemeler yürütmeyi, Japonya’da ise yeni bir birinci aşama denemeye başlamayı planlıyor.

Klinik denemelerin başarılı olması halinde, Johnson&Johnson gelecek yıl 1 milyar dozdan fazla aşı üretmek üzere imalat hazırlıkları yapacak.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN