• Dolar Alış 8.3141TL
  • Dolar Satış 8.2809TL
  • Euro Alış 10.1060TL
  • Euro Satış 10.0657TL

ABD’de Yapılan Araştırmaya Göre Restoranlar Kovid-19’un Yayılmasını Arttırıyor

ABD bir araştırma restoranlarda yemek yemeye izin verilmesinin Kovid-19’a bağlı vaka ve ölüm sayılarında artışa neden olabileceğini ortaya koydu.

End of Covid-19 lockdown serves up relief for Paris restaurants

ABD Hastalıkları Kontrol ve Önleme Merkezi’nin (CDC) cuma günü yayınlanan raporuna göre maske kullanımı ise vaka sayılarını düşürüyor.

CDC Direktörü Dr. Rochelle Walensky Beyaz Saray’da verdiği brifingde “Bunların hepsi çok tutarlı. Maske taktığınızda vakalarda ve ölümlerde düşüş yaşıyorsunuz. Yüz yüze restoranda yemek yediğinizde vaka ve ölümlerde artış oluyor” dedi.

Biden names Boston pandemic leader Dr. Rochelle Walensky to head CDC
Rochelle Walensky

Çalışma, bazı eyaletlerin maske takma zorunluluğunu ve restoranlara dönük kısıtlamaları kaldırdığı sırada yayınlandı. Geçtiğimiz hafta Teksas, sağlık yetkililerinin tüm itirazlarına rağmen Kovid-19 kısıtlamalarının gevşetildiği ve maske kuralının kaldırıldığı en büyük eyalet olmuştu.

CDC’nin mart ile aralık 2020 arasındaki dönemi inceleyen raporu örneğin temmuz ayında on eyalette hastalığı kapan kişilerin daha çok restoranlarda yemek yediğine işaret etti. Maske takmanın zorunlu kılındığı aynı 10 eyalette hastaneye kaldırılanların sayısının ise azaldığı gözlemlendi.

Korunma için kurallara harfiyen uyulmalı

Sosyal mesafe ve maske gibi koronavirüsten korunmak için hayati öneme sahip kuralların çok özenli şekilde restoranlarda uygulanması gerektiğinin altını çizen CDC, bu şekilde yeni kısıtlamaların ve kapanmaların da önüne geçilebileceğinin altını çizdi.

CDC, açık havada yemek servisi yapılmasının içeride ise uygun bir havalandırma sisteminin olmasının gerektiğini, çalışanların sürekli, müşterilerin ise yemek yemediği sırada maske takmasının virüse karşı alınacak başlıca önlemler olduğuna dikkat çekti.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN