• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

ABD’de Türk restoranına saldırı

ABD’nin Kaliforniya eyaletinin Beverly Hills kentinde, Türk vatandaşına ait restorana saldırı gerçekleştirildi. Maddi hasar meydana gelen restoranın sahibi saldırının Ermeni bir grup tarafından gerçekleştirildiğini belirtti.

Akşam saatlerinde restorana giren 7-8 kişilik bir grup tarafından talan edilen resorannda maddi hasar meydana geldi. Saldırı sırasında restoranın içerisinde bulunan görgü tanığı yaşanan olay için, “Maalesef saldırıya uğradık Ermeni vatandaşlar tarafından. Ailemle otururken 7-8 kişi birden restorana dalıp, dağıtmaya başladılar. Kendimizi korumaya çalıştık. Kaçmaya çalıştık. Arka taraftan mahalleye kaçalım derken 50 metre ileriye koşarken 15-20 kişilik bir grupla karşı karşıya geldik” açıklaması yaptı.

Türk makamlarından olayın kabul edilemez oluşu hakkında gerekli mercilere açıklama yapıldı

Olay yerine intikal eden polis ekipleri soruşturmanın nefret suçu kapsamında açılacağını belirtirken, olayın ardından restorana gelen Türkiye Cumhuriyeti Los Angeles Başkonsolosu Can Oğuz saldıran grubunun kimliğinin resmi olarak belirlenmediğini, restoranın bir süreden beri tehdit aldığını ve durumun ilgili makamlara iletilmiş olduğunu söyledi.

Los Angeles’ın en işlek yerlerinden biri olan Beverly Hills’de bu kadar erken saatlerde yapılan bir saldırının kabul edilemeyeceğini ifade eden Oğuz “Tüm vatandaşlarımızı sükûnete davet ediyoruz” dedi. Vatandaşların özellikle tahriklere kapılmamasını istedi. Los Angeles’ta merkezi bulunan Güney California Amerikan Türk Derneği Başkanı Nilay Senel Nylund’da yaptığı açıklamada saldırının kabul edilemez olduğunu, birçok Türk işletmenin son zamanlarda tehdit telefonları aldığını ifade etti. Dernek yazılı olarak yaptığı açıklamada, başta Los Angeles Belediye Başkanı Eric Garcetti olmak üzere yetkilileri yaşanan nefret suçunu kınamaya çağırdı.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN