• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

ABD’de toplu katliamlar 2019’da rekor bir seviyeye ulaştı

Son zamanlarda yaşanan toplu katliamlar sebebiyle Amerikalıların çoğu kalabalık yerlerde bulunmaktan kaçınıyor. 

Toplu katliamlardan ilki, 2019 yılına girdikten 19 gün sonra gerçeklemişti. Acımasız bir baba, kız bebeği de dahil olmak üzere 4 aile üyesinin baltayla canına kıymıştı. 5 ay sonra Virginia’da 12 kişinin de içinde bulunduğu bir işyerine ateş açılmıştı. Ağustos ayında ise Teksas eyaletine bağlı El Paso kentindeki Walmart AVM’sinde yapılan katliamda 22 insan hayatını kaybetmişti.

ağustos-walmart

Associated Press ve Northeastern Üniversitesi tarafından derlenen bir veritabanı, 2019’da en az 1970’lere kadar olan diğer yıllardan daha fazla toplu katliam olduğunu gösteriyor.

Toplamda, faili hariç dört veya daha fazla kişinin öldüğü zaman tanımlanan 41 toplu katliam gerçekleşti. Bunlardan 33’ü mass shooting denilen silahla yapılan toplu saldırılar.

mass-shootings

Toplu katliamların çoğu zar zor ulusal haber geline geldi. El Paso ve Odessa, Texas; Dayton, Ohio; Virginia Beach, Virginia; and Jersey City, New Jersey’de yaşanan katliamlar kadar duyulmadı.

Öldürülenlerin çoğu, birbirlerini tanıyan insanları, aile içi uyuşmazlıkları, uyuşturucu ya da çete şiddetini ya da öfkelerini iş arkadaşlarına ya da akrabalarına yönlendiren insanları içeriyordu.

el paso

Çoğu durumda, failin bunu yapmasının ardındaki gizem bir türlü çözülemez hale geldi. Bu, 42 yaşındaki bir adamın balta aldığı ve annesi, üvey babası, kız arkadaşı ve 9 aylık kızını Oregon’daki Clackamas İlçesi’nde öldürdüğü 2019’un ilk toplu katliamında böyledir.

Failin yıllar boyunca polis teşkilatıyla çatışma içinde olduğu biliniyor fakat onu ailesine saldırmaya iten şey bilinmiyor.

end-gun-violence

Oregon’daki olay, aile üyelerinin katledildiği 18 toplu katliamdan ve silah içermeyen altı katliamdan biriydi.

2019: TOPLU KATLİAMLARIN EN ÇOK YAŞANDIĞI YIL

  • Associated Press ve Northeastern Üniversitesi tarafından derlenen bir veritabanına – 2006 yılından bu yana tutulan kayıtlara göre – bakılacak olursa, 2019 yılı 41 toplu katliamla rekor seviyeye ulaşmış durumda. 2019 yılından önce yapılan en büyük toplu katliam ise 38 kişinin öldürüldüğü 2006 yılı olarak kayıtlara geçmiş durumda.
  • Ülkedeki en katı silah yasalarına sahip olan Kaliforniya, en fazla toplu katliama sahipti (8). ABD eyaletlerinin yaklaşık yarısı, New York gibi büyük şehirlerden tutun da, yaklaşık 475 kişilik nüfusu olan Elkmont, Alabama gibi küçük kasabalara kadar tüm bölgelerde mutlaka toplu katliam yaşandı.
  • Halka açık yerlerde 9 toplu silah saldırısı yaşandı. Diğer toplu katliamlar evlerde ve iş yerlerinde gerçekleşti.

images

Minnesota’daki Metropolitan State Üniversitesi’nde kriminoloji uzmanı ve profesör olan James Densley, Associated Press ve Northeastern Üniversitesi  veritabanının toplu silah saldırılarına yönelik kendi araştırmasını onayladığını ve yansıttığını dile getirdi.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN