• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

ABD’de İlk Erken Koronavirüs Tanısı Koyan Test

ABD’de ilk kez evde yapılıp 30 dakika içinde sonuç veren bir hızlı koronavirüs testine izin verildi.

Gıda ve İlaç İdaresi (FDA), Lucira Health adlı şirket tarafından üretien tek kullanımlık testlerin doktor reçetesi ile birlikte kullanılmasına onay verdiğini duyurdu.

FDA approves first at-home rapid coronavirus test - MarketWatch

Bu kararın Amerika’daki test kapasitesini ciddi biçimde arttırması bekleniyor.

Kaliforniya merkezli şirketin testleri burundan alınan sürüntü örneğinin laboratuvarda hazırlanmış bir taşınabilir solüsyonun içine batırılması ile uygulanıyor. Sonuçlar pozitif ya da negatif olarak testin ışıklı bildiriminde görüntüleniyor.

US approves first rapid home Covid-19 test - Plataforma Media

Şu ana kadar FDA tarafından yaklaşık 300 farklı test onay verildi. Fakat bu testlerin ağırlıklı kısmı sağlık personeli tarafından burundan alınan sürüntü örneklerinin laboratuvar ortamında yüksek teknolojili cihazlar kullanılarak analiz edilmesi ile sonuç veriyor. Bir kısmı ise kişilere burun ya da salya sürüntü örneklerini kendi kendilerine aldıktan sonra laboratuvara göndermesiyle uygulanıyor ve sonuçların alınması bir kaç gün sürüyor.

FDA approves first COVID-19 test kit for home use

Erken teşhis ile yayılma önlenecek

Uzmanlar kendi kendine yapılan ve sonuç veren testlerin virüs bulaşan kişilerin tespitini hızlandırıp yayılmasını önlemek için daha hızlı önlemler alınmasını kolaylaştıracağını belirtiyor.

Halihazırda gribe karşı evde uygulanabilecek testler üzerinde çalışan Lucira Covid-19 salgınının patlak vermesi ile çalışmalarını bu alana yoğunlaştırdı.

Lucira Health’n geliştirdiği test diğer hızlı testlerden farklı olarak vücuttaki antijenler yerine doğrudan virüsün varlığını tespit ediyor.

son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN