• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

ABD’de İkinci Dalga Paniği

Yeni koronavirüs enfeksiyon rakamları salı günü altı ABD eyaletinde rekor seviyelere ulaşarak çoğu eyaletin ekonomilerini yeniden açmasıyla birlikte art arda ikinci haftada vakaların yükselişine işaret etti.

Arizona, Florida, Oklahoma, Oregon ve Texas, geçtiğimiz hafta tüm zamanların en yüksek seviyelerini kaydettikten sonra salı günü yine vakalarda rekor artışlar bildirdi. Ayrıca Nevada 23 Mayıs’tan sonra yeniden salı günü tek günlük en yüksek yeni vaka sayımını bildirirken hastaneye yatışlar da rekor seviyeye çıktı.

Pazartesi günü Arizona’nın Tucson Tıp Merkezinde bir hastane temsilcisi, COVID-19 hastaları için tasarlanmış tek bir yoğun bakım ünitesi (ICU) yatağının mevcut olduğunu, diğer 19 yatağın da doldurulduğunu söyledi.

Hastanede bulaşıcı hastalık uzmanı olan Dr. Steven Oscherwitz, pazartesi gecesi attığı Tweet’te, “ICU, önümüzdeki günlerde genişletilecek, AZ (Arizona) hastanelerinin çoğu şu anda oldukça dolu olduğu için ICU’ya ihtiyaç duyan insanların nereye gidebileceğinden emin değilim.” yorumlarını yaptı.

Birçok eyaletteki sağlık görevlileri bu artışı Mayıs ayı sonunda yeniden açılan işletmelere ve Anma Günü hafta sonu toplantılarına bağladılar. Öte yandan birçok eyalette, son üç haftadır ırkçı adaletsizliği ve polis vahşetini sona erdirmek üzere protesto yapan on binlerce insan da vakalarda artışı körükledi.

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN