• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

ABD Tarihine Damga Vurmuş Girişimcilerinde Bugün: Bill GATES

 

William Henry “Bill” Gates III ya da daha çok bilinen adıyla Bill Gates, 28 Ekim 1955 tarihinde Amerika Birleşik Devletleri’nde dünyaya geldi. ABD’li iş insanı Gates, Microsoft’un kurucularından olmakla birlikte halihazırda şirketin başkanlığını ve baş yazılım mimarlığını yapmakta.

Forbes dergisine göre 2006 yılında Gates, dünyanın en zengin insanı olarak listeye adını yazdırmıştı. Amerika’lı girişimci Gates, iki kişilik bir şirketi dünyanın en bilindik teknoloji şirketlerinden birine dönüştürmeyi başardı. Bill Gates, yirminci yüzyılın son döneminde en başarılı şirket patronlarından biri oldu. Seattle, Washington’da bir avukat bir babayla öğretmen bir annenin oğlu olarak dünyaya gelen Gates, henüz 12 yaşındayken özel bir okulda ilk informatik kursuna gitti. O dönemler okul arkadaşı olan Paul Allen ile birlikte boş zamanlarını çoğunlukla bilgisayar programları üzerinde çalışarak geçiriyordu. Yakınlarındaki bir şirketin büyük bilgisayarlarını para ödemeden kullanabilmek için iki arkadaş, kullanıcılar için yazılım hatalarını arayıp buluyorlardı. Bu şekilde bilgisayar konusunda uzmanlaşan öğrenciler, 1972 yılında ilk şirketlerini kurdular. Bu şirket, trafik sayım ve kontrol spami için programlar üreterek hemen 20 bin dolarlık satış yaptı.

Kişisel bilgisayarlar 70’li yıllarında ortasında henüz gelişimlerinin ilk aşamasında bulunuyorlardı. MITS şirketinin Altair adını verdikleri en önemli modeli henüz standart bir kullanma programına sahip olmayıp ancak tamamlanmamış bir işletme sistemine sahipti. Gates ve Allen, Altair için 1974’te geliştirdikleri program dili basic sayesinde bilgisayar kullanıcıları aletlerini kendileri programlayabiliyorlardı. MITS firması genç araştırmacılardan pazarlama lisansını satın alarak kendileri sistemi daha da geliştirmek için sipariş verdi. Gates, bunun üzerine tahsili bırakarak Allen’la birlikte New Mexico’da Microsoft adlı şirketini kurdu. Microsoft, ABD merkezli bir çok uluslu teknoloji şirketi olup bilgisayar yazılımları, elektronik cihazlar, kişisel bilgisayarlar ve bilişim hizmetleri geliştirip, üretiyor, lisanslıyor ve satıyor.

Aradan kısa bir süre geçtikten sonra, General Electric gibi şirketler, devamlı müşterileri arasında bulunmaktaydı. Gates, Fortran, Cobol ve Pascal gibi program dillerini geliştirmekle Microsoft’a bir üstünlükle pazar yolunun kendilerine açılmasını sağladı. Gates, 1979’da yalnızla 13 çalışanıyla yaklaşık 3 milyon dolarlık bir satış gerçekleştirdi.  Microsoft’un kısa zamanda tasarladığı MS-DOS yani Microsoft Disk İşletim Sistemi, 80’li yıllarda dünya çapında satış rekorları kırdı. Bunu izleyen zamanlarda daha çok firma IBM ile bağdaşan aygıtları piyasaya sürünce geliştirdikleri işletim sistemi bütün bilgisayarlar için standart hale geldi. Bu arada 1000 çalışanı olan şirket 80’li yılların ortalarından sonra Avrupa’da şubeler kurdu. Şirketin başkanlığını yürüten Gates, tutarlı ekip çalışmasına ve katı bir performans ilkesine önem veriyordu. Bütün çalışanlarının performanslarını 6 ayda bir değerlendirmekteydi.

Gates, işletme sistemine paralel olarak, uygulama programları alanında da son derece başarılı çalışmalar ortaya koyuyordu. 1983 yılında ilk kez fare yani mouse kullanılan word adlı işletim sistemini başlattı. Microsoft’un yazılım alanındaki kesin başarısı, Apple şirketinin kendilerine verdikleri siparişle gerçekleşti. Mackintosh adını verdikleri örnek oluşturulacak nitelikteki bilgisayar için çeşitli uygulama sistemleri, örneğin, Word ve Excel geliştirildi. Gates, şirketini, 1986’da anonim şirkete çevirdi. Aradan çok geçmeden, yalnız kendi payının borsa değeri 1 milyar doların üzerindeydi. MS-DOS işletmesinin grafik bir iyileştirilmesi olan Windows’un geliştirilmesi çalışmalarına Gates, 1985 yılında başlamıştı. Windows’u piyasaya sürdükten 3 yıl sonra, bir pazarlama kampanyasıyla başarılı oldular. Microsoft bu sistemi, sürekli olarak daha iyi program elemanlarıyla geliştiriyordu. Gates, özellikle Windows’u daha basit ve kullanışlı bir biçime sokmaya önem veriyordu. Microsoft, 1993’te tartışmasız piyasanın lideriydi.

 

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN