• Dolar Alış 31.2627TL
  • Dolar Satış 31.1379TL
  • Euro Alış 33.8802TL
  • Euro Satış 33.7450TL

ABD Sınırdışı Ettiği Göçmenlere Koronavirüs Testi Yapmamakla Suçlanıyor

ABD, perşembe günü yaptığı açıklamada, Guatemala, Haiti ve Meksika’da sınırdışı edilenlerde karşılaşılan enfeksiyonlardan sonra, yurt dışına sürülmeden önce gözaltında tutulan bazı göçmenleri COVID-19 için test etmeyi planlıyor.

Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza Bürosu (ICE),  ABD Sağlık ve Sosyal Hizmetler Bakanlığı’ndan (HHS) sınırdışı edilecekleri taramak için ayda 2.000 test alacak.

Anonim kalma koşuluyla konuyla ilgili konuşan bir yetkili, ajansın, tüm sürgünler için yeterli testlere sahip olmadığını ve insiyatif kullanmak zorunda kalacaklarını paylaştı.

Bu, yabancı hükümetlerin koronavirüs ile enfekte olan ve solunum yolu hastalığına (COVID-19) neden olan göçmenleri ülkelerine alma konusunda itirazlara yol açtı.

ABD’li yetkili, Guatemala, El Salvador, Honduras, Haiti, Jamaika ve Ekvador’un sınırdışı edilecek göçmen vatandaşlarının test edilmesini istediğini söyledi.

Guatemala, düzinelerce geri dönen göçmenin pozitif test edilmesinden sonra ABD’den sınır dışı edilenleri ülkelerine almayı bırakacağını söyledi.

Perşembe günü, Başkan Alejandro Giammattei, Amerika’dan sınır dışı edilen en az 85 Guatemalalı’nın testlerinin pozitif çıktığını belirtti, bu rakam ülkede pozitif test edilen vaka sayısının beşte biri.

Sürgün edilenler arasında enfeksiyon vakaları Haiti ve Meksika’da da rapor edildi.

 

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN