• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

ABD Ordusunun Telefon Uygulamaları ile Veri Topladığı Ortaya Çıktı

Telefon uygulamaları üzerinden insanların ayrıntılı hareketlerini satın aldığı iddia edilen ABD ordusunun kişisel konum verilerini elde etmek için Babel Street ve X-Mode adlı iki ayrı şirket üzerinden veri akışı yaptığı açıklandı.

Bunun yanı sıra namaz vakitleri başta olmak üzere günlük dini ihtiyaçlar için kullanılan dini programların da veri akışı içinde olduğuna vurgu yapıldı.

Vice haber sitesinin haberine göre teknoloji birimi Motherboard, kamuya açık kayıtlar, uygulama geliştiricilerle yapılan görüşmeler ve teknik analizler yoluyla ABD ordusunun, konum verilerini elde etmek için Babel Street ve X-Mode adlı iki ayrı şirket üzerinden veri akışı yaptığını ortaya çıkardı.

To Continue Successful Partnership, Babel Street Renews Agreement with  DarkOwl

Haberde, terörle mücadele, kontrgerilla ve keşif faaliyetleriyle görevli ABD Özel Harekat Komutanlığı’nın (USSOCOM), denizaşırı özel kuvvet operasyonlarına yardımcı olmak için Babel Street’e ait uygulama Konum (Locate) X’e erişimi satın aldığı kaydedildi.

Harris wins contract to provide Special Operations forces with new manpack  radio | Military & Aerospace Electronics

USSOCOM sözcüsü Tim Hawkins’in Locate X’in verilerin satın alma işlemini onayladığı belirtilen haberde, “Yazılıma erişimimiz denizaşırı özel operasyon kuvvetleri görev gereksinimlerini desteklemek için kullanılıyor.” açıklamasına yer verildi.

Haberde ayrıca Gümrük ve Sınır Muhafaza (CBP) ile Göçmenlik ve Gümrük Muhafaza (ICE) birimlerinin de Locate X kullandıkları kaydedilerek, aynı şekilde ABD Vergi Dairesi’nin de (IRS) diğer aracılar üzerinden konum erişim verilerine ulaşmak için satın alımlar yaptığı iddia edildi.

Coronavirus Closes Fresno IRS Offices. Employees to Work at Home. - GV Wire

Dini uygulamaların veri akışı da alınmakta

Motherboard’un araştırmasına göre, veri akışını sağlayan diğer kaynak şirket X-Mode’un da, konum bilgilerini doğrudan telefon uygulamalarından aldığı ve orduyla bağlantısı bulunan diğer aracı kurumlara sattığı kaydedildi.

Haberde, veri satışı yapan telefon uygulamaları arasında namaz vakitleri başta olmak üzere günlük dini ihtiyaçlar için kullanılan “Muslim Pro” ve “Kuran” gibi uygulamaların da yer aldığına vurgu yapıldı.

Muslim Pro App- Prayer Times, Azan, Quran & Qibla for Android - APK Download
Ayet Bul Kuran ı Kerim ve Meal Classements d'appli et données de Store | App  Annie

X-Mode’a veri akışı gönderen uygulamalardan Muslim Pro’nun Android ve iOS kullanıcıları tarafından dünya genelinde 98 milyon kez indirildiğine işaret edildi.

Leaving the Cave Barefoot Isn't A Bad Thing | Joshua Anton | TEDxUVA -  YouTube

X-Mode’un CEO’su Joshua Anton’un kısa bir süre önce CNN’e verdiği bir mülakata paylaştığı, şirketin her ay ABD içinde 25 milyon, Avrupa Birliği, Latin Amerika ve Asya-Pasifik bölgelerinde de toplam 40 milyon cihazı izlediği bilgisine dikkat çekildi.

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN