• Dolar Alış 31.2627TL
  • Dolar Satış 31.1379TL
  • Euro Alış 33.8802TL
  • Euro Satış 33.7450TL

ABD – Meksika Sınırındaki En Uzun Uyuşturucu Kaçakçılığı Tüneli Bulundu

ABD Gümrük ve Sınır Muhafaza polisleri, Meksika’nın Tijuana şehrinden başlayan ve San Diego’ya kadar uzanan 1,13 kilometrelik bir tünel buldu. Uyuşturucu kartelleri tarafından kullanılan bu tünel Güneybatı sınırı boyunca şimdiye kadar keşfedilenin en uzunu.

meksika-abd tünel

ABD Gümrük ve Sınır Muhafaza polislerine göre, tünel yerin 21 metre altına kazılmış, 1,67 metre yükseklik ve 60 santimetre genişliğe sahipi rayları, elektrik tesisatı, havalandırma, kanalizasyon sistemleri ve iki ucunda da asansörleri mevcut.

Uyuşturucuyla Mücadele Dairesi’nden soruşturmadan sorumlu özel ajan John W. Callery çarşamba günü yaptığı açıklamada, “Bu tünelin karmaşıklığı kartellerin kararlılığını ve parasal kaynaklarını gösteriyor.” Dedi.

Ancak ABD hükümeti tarafından dünyanın en büyük uyuşturucu kaçakçılığı organizasyonlarından biri olarak tanımlanan Meksika’daki Sinaloa karteli bölgede faaliyet gösteriyor. Kurucusu ve uzun süredir lideri Joaquin “El Chapo” Guzman, ABD’de hapishanede yaşama hizmet ediyor.

kartel-tünel

Tünel Ağustos ayında keşfedildi. Meksikalı yetkililer girişini belirlediler ve ABD araştırmacıları bulguları Çarşamba günü yayınlamadan önce haritaya yerleştirdiler.

Bu tünelin ne kadar sürede inşa edildiği ise bilinmiyor.

 

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Tuğçe Coşkun

 

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN