• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

ABD Göçmenlik Alımlarını 60 Gün Süreyle Durdurdu

ABD Başkanı Donald Trump salı günü yaptığı açıklamada yeni ABD göçmenlik yasağının 60 gün süreceğini ve koronavirüs nedeniyle işlerini kaybeden Amerikalılar’ı güvence altına almak adına, daimi ikamet alabilmek için yeşil karta başvuranlara uygulanacağını belirtti.

Trump,  çarşamba günü imzalayacağı yürütme kararı ile yasağı başlatmayı planladığını, ABD’ye geçici olarak giren kişiler için  geçerlik olmayacak bu yasağın 60 günlük sürecin sonunda yeniden değerlendirileceğini de sözlerine ekledi.

Trump, ülkenin ekonomisinin yeniden açıldığında göçün duraklatılması ile  işsiz kalan Amerikalılar’ın iş arama sürecinde ilk sırada olmalarını hedeflediğini dile getirdi.

Yaptığı açıklamada Beyaz Saray gazetecilerine: “Virüs yüzünden işlerine son verilmiş Amerikalılar’ın çalışma haklarını yurt dışından gelen  göçmenlerin kapması yanlış ve adaletsiz olurdu. Öncelikle Amerika’nın işçilerine sahip çıkmalıyız” dedi.

Yasakta bazı muafiyetler olabileceğine değinen Trump 60 günlük sürecin sonunda yasağı yenileyebileceğini de dile getirdi.

2016’da göçmenliğe karşı katı vaatleriyle Beyaz Saray’ı kazanan cumhuriyetçi Başkan, eleştirmenlere göre bu hamle ile uzun zamandır hedeflediği politik sözünü yerine getirmek için krizden faydalanıyor.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN