• Dolar Alış 18.8713TL
  • Dolar Satış 18.7960TL
  • Euro Alış 20.3332TL
  • Euro Satış 20.2521TL

ABD Dışişleri Bakanlığı: Türkiye’ye en acil sorunlarda oynadığı rol için minnettarız

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Ned Price, “Türkiye ile oldukça yapıcı bir ilişkimiz var. Türkiye’ye, günümüzün en acil sorunlarının birçoğunun ele alınmasında oynadığı rol için minnettarız” dedi.

Yapılan basın toplantısında Price, ABD Başkanı Joe Biden’ın Türkiye’ye F-16 satışını desteklediğini ve mevcutların modernize edilmesi gerektiğine inandığını aktararak bu konuda Kongredeki muhataplarıyla çalışmaya devam edeceklerini belirtti.
NATO üyesi olarak Türkiye’nin ittifaka önemli katkılar sunduğunu ifade eden Price, “Türkiye ile oldukça yapıcı bir ilişkimiz var. Türkiye’ye, Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik acımasız saldırıları dahil günümüzün en acil sorunlarının birçoğunun ele alınmasında oynadığı rol için minnettarız” diye konuştu.
Türkiye’nin yapıcı rolü olmasa Tahıl Koridoru Anlaşması’nın imzalanamayacağını söylemenin abartı olmayacağını söyleyen Price, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Türk hükümetinin Ukrayna’daki savaş bağlamında münhasır pozisyonunu kullanarak attığı adımlar için Türkiye’ye minnettar olduklarının altını çizdi.
Price, diğer taraftan Türkiye’nin kendi güvenliğine yönelik tehditlerle karşı karşıya olduğunun farkında olduklarını dile getirerek “Türkiye, kendi topraklarında, diğer tüm NATO müttefiklerinden daha fazla terör saldırısına maruz kaldı” değerlendirmesini yaptı.
Türkiye’nin “yapıcı bir NATO üyesi” olduğuna işaret eden Price, ‘IŞİD’le mücadele dahil terör ile mücadelede Türkiye’nin rolüne’ vurgu yaptı.
Price ayrıca Türkiye, Finlandiya ve İsveç arasındaki diyaloğun da yapıcı bir şekilde ilerlemesini teşvik etmeye devam edeceklerini kaydetti.
SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN