• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

ABD, Çinli Gazetecilerin Vize Alım Kurallarını Sıkılaştırdı

ABD, cuma günü Çinli gazetecilere yönelik vize talimatlarını sıkılaştıracak yeni bir kural çıkardı ve bunun iki ülke arasında, koronavirüs küresel salgını nedeniyle çıkan gerilimler dolayısıyla meydana geldiğini söyleyerek, Çin’deki ABD’li gazetecilerin gördüğü muameleye yanıt olduğunu belirtti.

Amerika Birleşik Devletleri ve Çin, son aylarda gazetecilerin de içinde bulunduğu bir dizi misilleme eylemlerde bulundular.

Yeni yönetmeliği cuma günü düzenleyen Ulusal Güvenlik Bakanlığı(UGB), Çin’in “bağımsız gazeteciliği bastırması” gerekçesini ileri sürdü.

Pazartesi günü yürürlüğe girecek olan düzenleme, Çinli muhabirler için vizeleri 90 günlük süreyle sınırlandıracak ve uzatma seçeneği sunacak. Bu tür vizeler genellikle açık uçludur ve çalışan farklı bir şirkete veya ortama taşınmadıkça uzatılmaları gerekmez.

Konuyu görüşmek için anonim kalmak isteyen üst düzey UGB yetkilisi, yeni kuralların departmanın Çinli gazeteci vize başvurularını daha sık incelemesine olanak sağlayacağını ve muhtemelen ABD’deki Çinli gazetecilerin sayısını azaltacağını söyledi.

Yetkili düzenleme ile ilgili olarak, “Daha fazla ulusal güvenlik koruması oluşturacak” dedi.

UGB’ye göre, yeni kurallar Çin’in iki yarı özerk bölgesi olan Hong Kong veya Macau’dan pasaportu olan gazeteciler için geçerli olmayacak.

Son aylarda yeni tip koronavirüs salgının dünyada hızla yayılıp 269 bin kişinin canını alması ile Amerika-Çin arasındaki gerginlikler farklı bir boyuta taşınmıştı.

Başkan Donald Trump, nisan ayı sonunda koronavirüsün bir Çin viroloji laboratuvarında ortaya çıktığından emin olduğunu ileri sürse de, kanıtlarını paylaşmayı reddederek Pekin ile ölümcül salgının kökeni hakkında gerginliği artıran bir tartışma başlattı. Çin devlet destekli Wuhan Viroloji Enstitüsü iddiaları reddetti. Çoğu uzman, virüsün Wuhan’daki yabani hayvan satan bir pazardan kaynaklandığına inanıyor.

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN