• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

ABD Askerlerini Afganistan’dan Çekmeye Başladı

ABD-Taliban ile 29 şubatta imzaladığı “Afganistan’a barışı getirme anlaşması” kapsamında ülkedeki birliklerini çekmeye başladı. Halihazırda Afganistan’da yaklaşık 12 bin askeri bulunan ABD, bu rakamı 135 gün içinde 8 bin 600’e indirmeyi planlıyor.

ABD ve NATO’daki müttefikleri ülkedeki kalan askerlerini ise Taliban barış anlaşmasının koşullarını yerine getirirse 14 ay içinde çekecek. Taliban yapılan anlaşmada ABD’ye, Afganistan’ın El Kaide gibi radikal örgütler ve gruplar için bir korunaklı bölgeye dönüşmeyeceği yolunda garanti vermişti.

Afganistan Cumhurbaşkan Eşref Gani‘nin de anlaşma çercevesinde en az bin tutuklu ve hükümlü Taliban mensubunun serbest bırakılmasını öngören kararnameyi imzalaması bekleniyor.

Afganistan’da 2 bin 400’den fazla ABD askeri öldü

ABD, Afganistan’ı 2001’deki 11 Eylül saldırıları sonrası işgal etmişti. İşgalden sonra ülkedeki yönetimi sona eren Taliban, 2018 itibarıyla hala Afganistan’ın üçte ikisinden fazlasında etkinliğini sürdürüyor. Taliban ve El Kaide ile yapılan Afganistan’daki çatışmalarda 2 bin 400’den fazla Amerikan askeri ölmüştü.

ABD son barış anlaşmasına karşın rağmen hafta Helmand eyaletinde Afgan güçlerine saldıran Taliban savaşçılarına hava saldırısı düzenlemiş, Taliban Pazartesi günü ateşkes çağrısı yapmıştı.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN