• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

99 Yıl Öncesine Ait Toplu Mezar Bulundu

Tulsa’nın Oaklawn mezarlığında, 99 yıl önceki ırkçı şiddet olaylarına ait olduğunu düşünülen bir toplu mezar buldu.

Kazı ekibinden eyalet arkeoloğu Kary Stackelbeck, bulunan insan kalıntılarının uygun bir şekilde çıkarıldıktan sonra kimlik tespiti çalışmalarına başlanacağını aktardı.

Researchers Find Another Burial as Latest Dig for Tulsa Race Massacre  Victims Concludes | News Break

Stackelbeck, ülke tarihinde “Tulsa katliamı” diye bilinen olayla ilgili yaptığı açıklamada, “Burasının 1921’deki olaylarla ilgili olduğuna inanıyoruz ancak bulduğumuz insan kalıntıları üzerinde henüz bir inceleme yapmadığımız için yine de temkinli olmalıyız.” ifadelerini paylaştı.

Mass grave discovered in search for 1921 Tulsa Race Massacre victims - ABC  News

1921’deki olayla ilgili 2018’de araştırma kurulu oluşturup çalışmalara öncülük eden Tulsa Belediye Başkanı G.T. Bynum ise basın toplantısında, ortaya çıkan durumun, şehir için bir vicdan ve uzlaşma meselesi olduğunu belirtti.

1921 Tulsa race massacre: Mass grave found in search for victims - CNN

Bynum, “Bugün, bu olayın kurbanları için doğruyu yapmaya çalışan şehrimizin tarihinde önemli bir an. Kurbanları bulmak için elimizden gelen her şeyi yapacağız.” şeklinde konuştu.

Tulsa Katliamı

Fact check: Tulsa Race Massacre isn't worst riot or ignored in books

31 Mayıs 1921’de, Tulsa şehrinde ayakkabı boyacısı olarak çalışan 19 yaşındaki siyahi Dick Rowland, asansörde beyaz bir kıza tacizde bulunduğu gerekçesiye gözaltına alındı.

Haberin şehirde yayılması üzerine Rowland’i linç etmek için karakola gelen yüzlerce beyaz adam ile Rowland’ı korumak için gelen siyahi gruplar arasında çıkan çatışmada 12 kişi hayatını kaybetti ve olaylar kontrolden çıktı.

Tulsa Race Massacre - HISTORY

Silahlı beyaz isyancı kalabalıklar, polisin ve ulusal muhafızların da iş birliğiyle, o zamanlar “Siyahi Wall Street” olarak bilinen siyahilere ait Greenwood iş bölgesi başta olmak üzere siyahilerin iş yerlerine ve mahallelerine saldırdı, gece boyunca yüzlerce iş yeri ve ev yağmalanarak kundaklandı.

Using blood libel tactics, white mob massacred 300 blacks in 1921 Tulsa  'pogrom' | The Times of Israel

Şehirde sıkıyönetim ilan edilirken, olaylarda 300’e yakın siyahının hayatını kaybettiği, 800’den fazla kişinin yaralandığı, 10 binden fazla siyahinin evsiz kalarak bir kısmının Tulsa’yı terk etmek zorunda bırakıldığı belirtildi.

The Realness of Watchmen's 1921 Tulsa Race Massacre Scene – The Black Wall  Street Times

Yerel yetkililerin, olaylardan sonra hayatını kaybeden kurbanları herhangi bir resmi kayıt tutmadan, cenaze merasimleri yasaklanarak alelacele gömdüğü kaydedildi.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

En son gelişmeleri takip etmek için Instagram kanalımız: amerikadabugun

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN