• Dolar Alış 31.2627TL
  • Dolar Satış 31.1379TL
  • Euro Alış 33.8802TL
  • Euro Satış 33.7450TL

%7.9 ile İşsizlik Oranı Trump için Sorun Teşkil Ediyor

Ağustos ayındaki %8.4’ten Eylül ayında %7.9’a düşen işsizlik oranı normal zamanlarda bir ay sonrasında seçimlere gidecek bir başkan adayı için iyi bir haber olabilirken içinde bulunduğumuz olağanüstü zamanlarda öyle olacak gibi görünmüyor.

Visa’nın Amerika Baş Ekonomisti Michael Brown, işsizlik oranının Amerika’daki seçmenler için “psikolojik olarak önemli bir etmen” olduğunu belirtti.

Ancak Başkan Trump’ın cuma günü koronavirüse yakalandığını açıklamasının işsizlik verisini gölgeleyeceğini söyleyen Brown, “seçmenler koronavirüs haberini ekonomik verinin önüne koyacaktır” yorumunda bulundu.

Çalışma Bakanlığı tarafından cuma günü bildirilen Eylül işsizlik oranındaki düşüş, Büyük Buhran’dan bu yana en yüksek seviye olan Nisan ayında kaydedilen %14,7’den dik bir düşüş eğilimini gösteriyor.

Ancak rapordaki diğer ayrıntılar, Trump’ın hayata geri dönen bir ekonomi modeli inşaatını kolayca desteklememekte.

Aylık iş kazançları yavaşladı. Şubat ayından bu yana kaybedilen toplam 22 milyon işten, ekonomi sadece yarısını telafi edebildi.

3 trilton dolar değerinde varlık yöneten State Street Global Advisors’un baş yatırım danışmanı Michael Arone yaptığı bir açıklamada; “diğer yarıyı geri kazanmak çok daha zor olacak” yorumunda bulundu.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN