• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

7.5 Şiddetindeki Depremi 12 Gün Önce Bilmişti, Yeni Tahminini Açıkladı

Yaptığı deprem araştırmaları ile 11 Mayıs’ta dünyadaki sismik sessizlikten dolayı Meksika ve Pasifik çemberine dikkat edilmesini belirten Ahmet Yakut’un yorumlarından 12 gün sonra Meksika 7,5 ile sallandı. Yakut şimdi ise Doğu Asya’ya dikkat edilmesi gerektiğini söyledi.

“Meksika, Şili ve Endonezya’yı dikkatle izlemek gerekir.”

Sosyal medya Deprem Tahmin ve Araştırma Merkezi adlı sayfada 181 bin kişinin takip ettiği sayfasında uyarılarda bulunan Ahmet Yakut, 11 Mayıs tarihinde yaptığı açıklamasında, “Sismik süreçte bir sessizlik ve zaman aralıklarında bir açılma var. Bunun nedeni gördüğüm kadarı ile pasifik çemberi üzerinde 7 ve üzeri bir depremin işareti olabilir. Bu yüzden başta Meksika, Şili ve ayrıca Endonezya’yı dikkatle izlemek gerekir” açıklamasını yaptı.

Bu açıklamasının üzerinden 12 gün geçtikten sonra merkez üssü Meksika olan ve AFAD’ın kayıtlarına göre 7,5 olan deprem kaydedildi. Ahmet Yakut ise, İHA muhabirine yaptığı açıklamada, “Meksika depreminden sonra bence gözlerimizi Uzak Doğu Asya’ya çevirmemiz gerek. Bu yüzden Hindistan-Çin sınır bölgesi ve özellikle Endonezya büyük depremin bir sonraki durağı olabilir” dedi.

Ahmet Yakut, kendi sosyal platformunda daha önceleri de Kaliforniya depremini, Şili’nin yaşadığı mega depremi, Antalya körfezinde yaşanan 5,2’lik depremi, Çanakkale Ayvacık depremini ve en son Silivri’de meydana gelen deprem gibi bir çok depremi okurları ile paylaşmıştı.

AmerikadaBugun.com
Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN