• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

484 Milyar Dolarlık Rahatlatma Paketi Senato’dan Geçti

ABD Senatosu Salı günü oy birliğiyle, koronavirüs pandemisi yüzünden darbe almış ABD ekonomisi ve hastaneler için olan 484 milyar dolarlık rahatlatma paketini bu haftanın ilerleyen günlerinde Temsilciler Meclisi tarafından onaylanmak üzere gönderdi.

Meclisin perşembe günü dördüncü koronavirüs-yanıt yasasının ne olacağı konusunda oy kullanması bekleniyor. Birlikte ele alındığında, dört tedbir, geçen aydan bu yana 43.000’den fazla Amerikalıyı öldüren krizle yüzleşmek için yaklaşık 3 trilyon dolarlık yardım anlamına geliyor.

Başkan Donald Trump kongreyi, çoğunlukla küçük işletmelere verilen kredilere sağlanacak olan fonu hızlı bir şekilde onaylamaya çağırdı.

Koronavirüs, geçtiğimiz yıl Çin’de ilk kez ortaya çıkıp ABD’ye yayılmasından bu yana Kongre’nin sadece birkaç ay içinde işleyiş biçimini büyük ölçüde bozdu.

Paketin eleştirmenleri paranın daha büyük, daha iyi bağlantıları olan şirketlere gittiğini söylediler. Fast-food zinciri Shake Shack Inc’in pazartesi günü yaptığı açıklamada, kamuoyu eleştirisine girdikten sonra aldığı 10 milyon $’lık krediyi geri vereceğini açıklaması bu eleştirileri güçlendirdi.

Senato Demokrat lideri Chuck Schumer, büyük şirketlerin kredilerin büyük bölümünü alma riskini azaltmak için son paketteki 125 milyar dolarlık küçük işletme fonlarının aile şirketlerine ve azınlıklara ait mağazalara gideceğini söyledi.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN