• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

4 Günlük Sokağa Çıkma Yasağı Duyruldu

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, yaptığı kabine toplantısı sonrası dört günlük sokağa çıkma yasağını duyurdu. 23-24-25-26 Nisan tarihleri arasında sokağa çıkma yasağı ilan eden Erdoğan “günlük hayata etkisini en az düzeyde tutma konusunda 31 ilimizide sokağa çıkma yasağı planlıyoruz” dedi. Bu yasak kapsamında 23 Nisan perşembe ve 24 Nisan cuma günleri bakkallar ve marketler 09.00-14.00 saatleri arasında faaliyet gösterebilecek.

“Aldığımız tedbirlerin meyvelerini toplamaya başladık”

“Koronavirüs salgınının önüne geçmek için aldığımız tedbirlerin meyvelerini toplamaya başladık. Test vaka oranımız azalıyor. İyileşen hasta sayımız katlanarak artıyor. Salgının hızını engellemek için halen 239 mahalle, köy veya belde düzeyinde yerleşim yeri de karantina altında tutulmaktadır” diyen Erdoğan, “test sayımızı günde 40 bin düzeyine çıkardık. Yoğun bakımda veya solunum cihazına bağlı olan hastalarımız ile vefat eden hasta sayımız aynı düzeyde devam ediyor. Test vaka sayımız azalıyor. İyileşen hastamız çoğalıyor. Yoğun bakımda ve solunum cihazına bağlı olan hasta sayımız aynı düzeyde devam ediyor. İnşallah kısa zamanda onların da azalışına şahit olacağız” diyerek ekledi.

Kabine toplantısında gündemde olan bir başka konu da yurt dışından Türkiye’ye dönemeyen Türkler’di. Erdoğan konuyla ilgili, ”Bugüne kadar 39 bin vatandaşımızı ana vatanlarına kavuşturmuştuk. Halen 12 bin vatandaşımızın karantina süreci devam ediyor. Çeşitli ülkelerdeki 25 bin vatandaşımızı şu anda yine Türkiye’ye getiriyoruz. Amacımız ramazan ayına girene kadar bu operasyonu tamamlamaktır” dedi.

90 bini aşkın mahkumun cezaevlerinden çıktığını kaydeden Erdoğan, ”Hem cezaevlerini kapasite anlamında rahatlatmış hem de salgın tehlikesini azaltmış olduk” ifadelerini kullandı.

Erdoğan ayrıca, bugüne kadar 269 bin firmanın 3 milyonu aşkın çalışanı için kısa çalışma ödeneğine başvurduğunu açıkladı ve 9 Nisan tarihi itibariyle sosyal yardımlarda acil durum kararı alarak muhtaçlık kriterleri yanında bu dönemde özel ihtiyaçları da kapsama aldıklarını bildirdi.

 

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN