• Dolar Alış 31.3424TL
  • Dolar Satış 31.2173TL
  • Euro Alış 33.8913TL
  • Euro Satış 33.7561TL

1.3 Milyar İnsan Karantinada

Hindistan, ülke çapında üç haftalık karantina uygulanmasına rağmen koronavirüs vakalarının sayısının 10 bini geçmesi üzerine bugün, 3 Mayıs’a kadar 1.3 milyar vatandaşına yeniden sokağa çıkma yasağı getirdi.

Başbakan Narendra Modi, yaptığı ulusa seslenişte mücadelenin virüsün ülkenin yeni bölgelerine yayılmasını durdurmak için verildiğini, ancak önümüzdeki hafta en az etkilenen bölgelerde temel faaliyetlerin yürütülebilmesi için bazı kısıtlamaların hafifletilebileceğini söyledi.

“3 Mayıs’a kadar her Hintli evlerinde kalmak zorunda. Koronavirüsün başka bölgelere yayılmasını durdurmamızı rica ediyorum ”dedi.

Modi, son hükümet verilerine göre koronavirüs bulaşmış insan sayısının 10.353’e ulaştığını ve bunların 329’unun ölümle sonuçlandığını belirtti.

Rakamlar, ABD, İtalya ve İspanya gibi sert darbe almış batı ülkelerine kıyasla küçük olsa da, sağlık uzmanları test kitlerindeki yetersizlik nedeniyle gerçek enfeksiyon seviyelerinin resmi rakamlardan çok daha yüksek olabileceği endişesini paylaşıyorlar.

Modi, 2,9 trilyonluk ekonominin durması nedeniyle işini kaybeden milyonlarca insana derhal bir destek teklif etmedi, ancak yiyecek almak için mücadele eden fakir ailelerin ve köylerine ulaşamayan göçmen işçilerin acılarını paylaştığını söyledi.

Dünya Bankası, Hindistan ve diğer Güney Asya ülkelerindeki ekonomik büyümenin, koronavirüs salgını nedeniyle son kırk yılın en yavaşı olacağını belirtti.

 

 

 

AmerikadaBugun.com

Asil Burak Yürük

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN