• Dolar Alış 31.1467TL
  • Dolar Satış 31.0224TL
  • Euro Alış 33.7565TL
  • Euro Satış 33.6218TL

Zomato yemek siparişleri için teslimat girişimi Runnr’ı satın aldı

Türkiye pazarından çıkış yapan mekan keşif motoru Zomato, aş siparişi girişimi Runnr’ı satın aldığını resmi olarak duyurdu. Mayıs ayından bu yana paylaşılan satın alma dedikoduları bir şekilde doğrulanmış oldu ancak Zomato, Runnr için ne kadar ödediğini paylaşmıyor.

Bildiğiniz gibi Zomato yeme içme mekanlarını listeleyen/tanıtan bir platform farklı ürünlerle bu hizmetini destekliyor. Hindistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde ise aş siparişi rezervasyonu ve sipariş hizmeti de veriyor. Runnr ise sadece aş siparişine odaklanan bir teslimat girişimi, tıpkı Paket Taxi gibi. Dolayısıyla Runnr, FoodPanda ve Swiggy gibi girişimlere karşı Zomato’nun elini güçlendirecek. Zomato her ne kadar çatı şirket olarak yönetimi eline alacak olsa da Runnr’ın CEO’su Mohit Kumar da girişimini tekrar aynı pozisyonda girişimini büyütmeye devam edecek.

Zomato, bu satın almayla aş siparişi işinde büyümek istediklerini açıkça gösteriyor. Girişimin CEO’su Deepinder Goyal, Runnr’ın ayda 300 bin teslimat yaptığını ve bu rakamın Zomato’nun aldığı siparişlerin yüzde
10’u kadar olduğunu söylüyor ama ortada zor birleşiminden gelen aka hedefler var. Zaten Runnr da Roadrunnr ve TinyOwl adlı iki şirketin ortak girişimi. Roadrunnr ve TinyOwl ortalama 27,5 milyon dolar yatırım saha girişimler.

Özetle Türkiye pazarından çekilen Zomato, kendi topraklarında aş siparişi işine daha çok odaklanacak gibi görünüyor. 2015’te 1 milyar dolardan çok paha biçilen girişim, HSBC’nin değerlendirmesine göre değerlemesini yarı yarıya düşürmüştü.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN