• Dolar Alış 31.1071TL
  • Dolar Satış 30.9829TL
  • Euro Alış 33.6729TL
  • Euro Satış 33.5385TL

Suudi Arabistan’dan Türkiye’ye tehdit gibi sözler!

Katar krizinde her gün yeni gelişmeler yaşanıyor. Suudi Arabistan’dan krizle ilgili yeni bir izah geldi. Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler Daimi Elçisi Abdullah el Muallimi, Türkiye’ye ilişkin katı ifadeler kullandı.

Associated Press havadis, bilgi, salık ajansının aktardığına göre, el Muallimi, “Türkiye şayet Arap dünyasına saklı saklı girerek müdahale etmeye çabalıyorsa, bu dönem geçti” ifadesini kullandı.

Suudi Arabistan, Birleşik Arap Emirlikleri, Mısır ve Bahreyn’nin Katar’la ilişkileri kesmesinin ardından bugün Suudi Arabistan’ın Birleşmiş Milletler Temsilcisi Abdullah el Muallimi, BM muhabirleriyle bir araya geldi.

TÜRKİYE’YLE İLGİLİ SERT SÖZLER

Dört ülkenin dışişleri bakanları tarafından 5 Temmuz’da düzenlenen toplantıda alınan 6 karara Katar’ın da uyması gerektiğini söyleyen el Muallimi, terörle mücadele ve nefret söylemi gibi hamleleri içeren bu kararlara uymanın basit olacağını anlatım etti.

El Muallimi’nin Türkiye’ye yönelik açıklamaları ise dikkat çekti. ABD merkezli New York Times gazetesi, el Muallimi’nin Katar merkezli El Cezire kanalının kapatılmasının koşul olmadığı yönündeki sözlerini, “Katar’la ilişkilerini kesen ülkeler yumuşama sinyali veriyor’ ifadesiyle yorumladı.

“EĞER TÜRKİYE ASKERİ MÜDAHALEYİ SEÇERSE…”

Muallimi, Türkiye’nin Katar krizindeki rolüne ilişkin de açıklamada bulundu. Muallimi, “Türk kardeşlerimizin, Arap dünyasında saklı ya da belirli ölçüde istenmeyen bir (askeri) müdahale etme döneminin çoktan bittiğini anlaması lazım. şayet Türkiye yapıcı bir rol oynamak istiyorsa bunu hoş karşılarız anca bu rolü askeri üsler ve askeri müdahale ile oynamak isterlerse bu verimli bir vaziyet olmaz” ifadesini kullandı. Birçok basın kuruluşu Muallimi’nin açıklamasını Türkiye’ye gözdağı olarak yorumladı.

BU TARZ ADIMLAR İTİBARINA ZARAR VERİR

Suudi Arabistan’ın BM Daimi Büyükelçisi, Türkiye’nin bu tip bir adım atmasının Arap dünyasındaki itibarına ziyan vereceğini anlatım etti.

SOSYAL MEDYADA TAKİP EDİN